Президентът на Каталуния не обяви независимост на автономната испанска област, нито се отказа от искането за такава. Карлес Пучдемон изпрати писмо до Мадрид, от което не става категорично ясно каква е позицията му, предават "Ройтерс" и Би Би Си.
Днес в 10 ч. местно време изтече крайният срок, който испанското правителство даде на Пучдемон да обяви позицията си. Премиерът Мариано Харой даде да се разбере, че обявяване на независимост би довело до отнемането на автономния статут на областта.
Вместо да отговори, каталунският лидер поиска днес в писмото си провеждането на преговори през следващите два месеца.
Миналата седмица той декларира независимост след спорния референдум, но моментално допълни, че иска разговори с Мадрид.
Испанският правосъден министър Рафаел Катала заяви днес, че отговорът от Пучдемон към ултиматума на Мадрид е "невалиден", защото писмото не изяснява позицията му, предаде испанската новинарска агенция Efe, цитирана от Би Би Си.
Смята се, че сега испанското правителство ще даде нов срок на Пучдемон - до четвъртък, за да се откаже от обявяването на независимост и в противен случай ще предприеме стъпки по отнемането на автономния статут, като наложи пряко управление на Каталуния.
Обявеният за незаконен от Конституционния съд на Испания референдум за независимостта на областта се проведе на 1 октомври при размирици и насилие. 90% поискаха отделянето от Испания, но избирателната активност беше само 43%.
Писмото
В писмото до испанския министър-председател Пучдемон пише, че "спирането на политическия мандат, даден на референдума на 1 октомври, показва нашата твърда воля да намерим решение, а не да се противопоставяме".
"През следващите два месеца нашата основна цел ще бъде да възстановим диалога" - пише още каталунският лидер, призовавайки за среща колкото се може по-скоро.
"Нека не позволяваме на ситуацията да се влошава. Убеден съм, че с добра воля, разпознаване на проблема и открито изправяне пред него можем да намерим пътя към решаването му."
Член 155 от конституцията на страната разрешава на правителството да наложи пряко управление в кризи. Той никога не е бил прилаган в демократична Испания.
Около 4 000 полицаи, които бяха изпратени в Каталуния по време на кризата, остават там от деня на референдума досега.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)