Украйна е създала в западната част на страната лагер за руски военнопленници, съобщи министърът на правосъдието Денис Малюска, цитиран от теливизионния канал „Прямий“. В лагера се настаняват пленници, за които към момента няма интерес за размяна.
„Създадохме специален лагер за военнопленници в Западна Украйна, в който се намират тези, за които няма непосредствени очаквания за размяна. Условията на пребиваване са малко по-добри от това на затворник или осъден, пленниците имат достъп до Червения кръст, по-добро хранене и хигиена.“ – коментира министърът в т. н. Национален телевизионен маратон, общонационална информационна програма, която се излъчва едновременно по всички телевизионни канали.
Онези военнопленници, които току що са взети в плен или за тях има планове за размяна се държат в поделения на правосъдното министерство, уточни министърът. Думите на Малюска показват, че дори за руската страна пленниците се разделят на различни категории и размяната на част от тях е приоритет за Москва.
Извън пропагандата и информацията за спрелите мирни преговори между Русия и Украйна, данните за извършваните размени и последният хуманитарен акт, при който двете страни си размениха убити, в това число и загинали при отбраната на Азовстал бойци на Азов показват, че хуманитарният диалог между Москва и Киев не е спрял.
Украйна подготви законопроект 7436 за изменение на Наказателния кодекс, засягащ размяната на военнопленници. По силата на проекта, обявен в понеделник, осъденият се освобождава от изтърпяване на наказанието, ако е взето решение за размяната му. Ако размяна не бъде осъществена, той се изпраща за изтърпяване на присъдата си. Ако осъден и разменен бъде заловен отново на територията на Украйна, то той ще излежи присъдата си в пълния й размер, пише още в законопроекта.
В същото време председателят на руската Дума Вячеслав Володин съобщи, че е предложил а Комисията по отбраната да изготви протоколна заповед за забрана на размяната на военнослужещи от полка „Азов“. Украинският заместник-министър на отбраната Ханна Маляр репликира задочно, че думите на Володин са предназначени за вътрешната пропаганда на Кремъл, а преговорният процес за обмяна е в ход.
До 5 май Русия и Украйна са извършили общо пет размени на военнопленници, украинската страна твърди, че е освободила 324 руски военнопленници. Предполага се, че броят на освободените украинци е симетричен.
За разлика от руските военнопленници, пленените от Русия украинци са настанявани в затвори с общ режим в нарушение на Женевската конвенция от 1949 година, уреждаща статута на военнопленника и допълнителните протоколи към нея, приети през 1977 и 2005 година. По силата на конвенцията пленените в зоната на бойните действия трябва да бъдат евакуирани возможно най-скоро в лагери, разположени на достатъчно разстояние от опасната зона. Условията за пребиваване в тези лагери трябва да бъдат не по-малко благоприятни от условията, използвани от войската, която ги държи в плен, разположена в същия район.
Заемането на затворнически койки в затворите в Ростовска област от украински военнопленници създава напрежение сред местните затворници, които е трябвало да напуснат килиите си и да бъдат преместени в пренаселени места за лишаване от свобода. Русия е опразнила за украинци два затвора в Ростовска област - №1 в Зверево и №2 в Камен Шахтински, като е преместила осъдените оттам в затвор №10 в Ростов на Дон. В "десятката" се налагало на руските затворници да спят на три смени, поради липса на достатъчно места, съобщава "Прямий"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2550
1
11.06 2022 в 09:24
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара