Седнал на купчина сандъци с боеприпаси в секретна военна база, генерал-полковник Олександър Сирски не казва кога Украйна ще получи дългоочакваната доставка на изтребители F-16. Холандците и други съюзници заявиха, че те ще пристигнат скоро. Тази седмица? Или може би през август?
"Знам. Но за съжаление не мога да ви кажа", признава с извинителна усмивка Сирски, докато наблизо крякат чайки в първото си интервю пред чуждестранна медия - британския "Гардиън".
Сирски е новият главнокомандващ въоръжените сили на Украйна. Неговата незавидна задача е да победи по-голямата руска армия. Две години и половина след пълномащабното настъпление на Владимир Путин той признава, че руснаците разполагат със сериозни ресурси. Имат повече от всичко: танкове, бойни машини на пехотата, войници. Първоначалните им 100 000 души за нахлуване са нараснали до 520 000, казва той, като целта е до края на 2024 г. да достигнат 690 000 души. Данните за Украйна не са оповестени публично.
"Що се отнася до оборудването, съотношението е 1:2 или 1:3 в тяхна полза. Противникът има значително предимство по отношение на силите и ресурсите. Затова за нас въпросът за доставките, въпросът за качеството, наистина са на първи план", изтъква той.
От 2022 г. насам броят на руските танкове се е удвоил - от 1700 на 3500. Артилерийските системи са се утроили, а бронетранспортьорите са се увеличили от 4500 на 8900.
Именно това превъзходство на хора и машини обяснява последните събития на бойното поле. От есента на миналата година ВСУ вървят постоянно назад. Едно от първите му действия, когато получи поста през февруари 2024 г. на мястото на Валерий Залужний, сега посланик на Украйна във Великобритания - беше да нареди изтеглянето на войските от източния град Авдийвка. Оттеглянето съвпадна с шестмесечно прекъсване на доставките на оръжия от САЩ, напомня "Гардиън".
Наскоро пристигнаха нови. Руснаците обаче продължават да завземат полета и села в източната част на Донбас, като използват хвърлени от въздуха бомби, за да си проправят път напред. Те завзеха територия северозападно от Авдийвка, към гарнизонния град Покровск, и обсадиха селището на хълма Часив Яр. През май руските сили откриха нов фронт в Харковска област, като щурмуваха град Вовчанск. Украйна очакваше това нападение. На пръв поглед тя не можа да я спре.
Сирски призна, че нещата са "много трудни".
"Руският агресор атакува позициите ни в много посоки", каза той. Може ли да се спре настъплението на Русия? "Да, разбира се. На първо място, това зависи от нашите смели войници, от нашите офицери", изтъква генералът. Доста често "издръжливи и героични" украински части побеждават по-големи вражески групи, допълва той.
Като пример посочва последния опит на Русия да завземе Харков и съседната област Суми. "Той се провали", каза Сирски. Сраженията продължават, но според него опитът на Путин да създаде "така наречения коридор за сигурност" до границата с Русия и Белгородска област е бил осуетен. А какво да кажем за слуховете, че Москва е планирала ново нападение в южната Запорожка област? Ако това се случи, "ние можем да им дадем добър отговор", отговаря Олександър Сирски.
Като цяло Сирски се опита да постави последните неуспехи в контекст. Той определи пълзящите победи на Русия като "тактически" - по-скоро локални успехи, отколкото "оперативен" пробив, като например превземането на голям град. "По принцип врагът не е постигнал значителен напредък", е категоричен той и допълва, че фронтовата линия е дълга 3700 км. Активни бойни действия се водят на "977 км" от нея, или "два пъти повече от дължината на границата между Германия и Франция".
Междувременно успехите на Русия бяха свързани с огромни човешки жертви. Жертвите на Кремъл са "три пъти" повече от тези на Украйна, а в някои направления - "дори повече", казва Сирски. "Броят на загиналите е много по-голям", подчерта той. През февруари Володимир Зеленски заяви, че от 2022 г. насам са загинали 31 000 украински военнослужещи. Може ли Сирски да актуализира тази цифра? Отказва, като заяви, че загубите са "чувствителни" и са тема, която Москва може да използва.
Сирски противопостави тактиката си на бойното поле на тази, използвана от руските командири, които са известни с това, че жертват огромен брой пехотинци, за да спечелят "100-200 метра". "За нас е много важно да спасяваме живота на нашите войници. Ние не защитаваме руини до смърт", изтъква Сирски. И допълни, че не желае да "постига цели на всяка цена" или да хвърля хората си в "безполезни атаки". Понякога се налагало да се премести на "по-благоприятни позиции".
На фона на скептицизма по отношение на перспективите на Украйна да постигне категорична победа, Сирски отбеляза различни положителни развития. Самолетите F-16 ще укрепят въздушната отбрана на Украйна. Те ще позволят на Киев да работи по-ефективно срещу руските крилати ракети и да поразява точно наземни цели. Въпреки това, той подчерта, че има ограничения за това, което могат да постигнат F-16. Те трябва да останат на "40 км или повече" от фронтовата линия поради риска Москва да ги свали.
Русия има "превъзходна авиация" и "много силна" противовъздушна отбрана. Поради тази причина Украйна все повече се обръща към безпилотните въздушни системи - каза Сирски. Тя използва дронове "много ефективно" и изпробва "роботизирани наземни системи", които могат да доставят боеприпаси или да спасят ранен войник. Съществува ново командване на безпилотните системи, първото по рода си. "Ние ги бием не по количество, а по качество", каза той и допълва, че безпилотните самолети играят "също толкова голяма роля, колкото и артилерията".
ВСУ успешно използват безпилотни самолети камикадзе с голям обсег на действие, за да нанасят удари дълбоко в Русия, подчерта той. Досега те са били насочени към "около 200 обекта от критичната инфраструктура". Всички те са били свързани с "военната логистика" и включват заводи, складове за гориво и складове за боеприпаси. Междувременно морските безпилотни самолети, наподобяващи скоростни лодки, са потопили около една трета от руския военноморски флот в Черно море. "Това наистина се превърна в капан за тях, а за някои (кораби) и в гроб", каза Срийски.
Според него Кремъл е бил принуден "напълно да се изтегли" от кримското пристанище Севастопол след поредица от украински нападения. Ударите с безпилотни самолети и ракети са унищожили радарни и ракетни установки. Ключова украинска цел е унищожаването на Керченския пътен и железопътен прелез, свързващ окупирания полуостров с Русия. Сирски отказа да каже кога може да се случи това. Два предишни опита включваха камион бомба и удар с дрон.
Но посочи, че Киев има план да си върне Крим, повече от десетилетие след като Владимир Путин незаконно го анексира. Дали това наистина е осъществимо? "Това е реалистично. Разбира се, това е голяма военна тайна", каза генералът. Той продължава: "Ще направим всичко възможно, за да достигнем международно признатите граници от 1991 г. (когато Украйна гласува за независимост от СССР). Трябва да победим ... за да освободим нашите граждани, които се намират в окупираните територии, които страдат".
58-годишният Сирски е роден във Владимир, град край Москва, в тогавашния Съветски съюз. От 90-те години на миналия век служи във въоръжените сили на Украйна. Критиците го обвиняват в съветско военно мислене. Поддръжниците му го описват като дисциплиниран и талантлив командир, който - за разлика от харизматичния си предшественик Залужни - често е на фронтовата линия. През февруари 2022 г., като ръководител на сухопътните войски, той ръководи отбраната на Киев. Зеленски го превръща в герой на Украйна и преди шест месеца го повишава в главнокомандващ.
В близък план Сирски е топъл и представителен. Ръкостискането му е желязно. Срещата със Сирски е свързана с тайни уговорки и мистериозно пътуване с микробус. Представяте си, че Кремъл иска да го убие. Помощниците му построяват малка сцена за рядката му медийна изява на фона на камуфлажна мрежа.
Подобно на много войници той вижда семейството си рядко. "Те страдат без мен, така че може би това е проблем и за мен", казва той. "Но знам, че ще победим. Знам как трябва да го направя. И съм сигурен, че ще го направим." Генералът казва, че не спи "много часове". В редки свободни моменти той чете книги за украинската история, за да разбере процесите от миналото. "Имаме смели хора и трудна история", отбелязва той.
Едно от най-неотложните предизвикателства пред Сирски е да намери нови попълнения, които да заместят убитите и ранените украински воини. Тези, които се сражават в окопите, са изтощени. Патриотичният плам, който накара мнозина през пролетта на 2022 г. да се запишат доброволци, вече е изчерпан. Наскоро правителството намали възрастта за наборна военна служба от 27 на 25 години. Миналата седмица влезе в сила нов закон, според който мъжете трябва да регистрират данните си в центровете за набиране на военнослужещи. Много от тях са го направили. Други се крият.
Сирски заяви, че без мобилизация не може да създаде нови резерви и бригади, които са необходими, тъй като Русия увеличава собствените си сухопътни сили. "За нас е много важно всички граждани на Украйна да изпълнят конституционния си дълг", каза и призовава украинците, живеещи извън страната си, също да вземат участие. "Надявам се, че след победата те ще могат да разкажат на децата си къде са били. Къде бяхте вие, когато всички граждани на Украйна се сражаваха в такива ожесточени битки? Това е въпросът."
Една от инициативите се оформя в съседна Полша. Украинците в чужбина скоро ще бъдат поканени да се присъединят към нов легион там. Обучението ще се провежда в самата Полша, като ще се изгражда доверие между хората и офицерите. По-късно легионът ще се прехвърли на фронтовата линия. Сирски признава заслугата на Зеленски за този "различен подход". Усеща се, че отношенията между тях са хармонични, за което може би помага фактът, че командирът няма политически амбиции.
Русия започна въоръженото си нападение срещу Украйна през 2014 г., когато тайно завзе части от Донецкия регион. След повече от десетилетие изглежда малка вероятността най-голямата война в Европа от 1945 г. насам да приключи тази или следващата година, независимо от обещанието на Доналд Тръмп да сложи край на войната за един ден. Може ли Украйна да спечели? И ако да, колко време ще мине до победата? "Мисля, че трябва да си много, много смел, за да кажеш кога. Ние правим всичко възможно това да се случи. Просто няма по-важна задача за нас", казва Сирски, напуска сцената и се запътва обратно към работата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)