Журналистите Мария Реса и Дмитрий Муратов получиха тазгодишната Нобеловата награда за мир, обяви Нобеловият комитет.
Тя се присъжда за "усилията им да защитят свободата на словото, която е предпоставка за съществуването на демокрацията и установяването на траен мир".
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 8, 2021
The Norwegian Nobel Committee has decided to award the 2021 Nobel Peace Prize to Maria Ressa and Dmitry Muratov for their efforts to safeguard freedom of expression, which is a precondition for democracy and lasting peace.#NobelPrize #NobelPeacePrize pic.twitter.com/KHeGG9YOTT
Мария Реса използва свободата на словото, за да разобличава злоупотребата с властта, насилието и нарастващият авторитаризъм в родната й страна – Филипините.
Димитрий Муратов от десетилетия защитава свободата на словото в Русия при все по-трудни условия.
„Норвежкият Нобелов комитет е убеден, че свободата на изразяване и свободата на информация са ключови предпоставки за демокрацията и предпазват от войни и конфликти. Лауреатите на наградата за мир за 2021 г. са представителни за всички журналисти, които отстояват този идеал в свят, в който демокрацията и свободата на словото са изправени пред все по-неблагоприятни условия“, отбелязват от Нобеловия комитет на церемонията по обявяването на носителите на приза.
Нобеловата наградата за мир се връчва за 102-ри път. Сред нейните лауреати са Нелсън Мандела, Мартин Лутър Кинг, Михаил Горбачов, четирима американски президенти и много други.
Миналата годината приза получи Световната програма по прехраната на ООН (WFP) за усилията ѝ за борба с глада.
Снимка: Getty Images
Дмитрий Муратов е роден през 1961 г във Воронеж. Започва да работи като журналист още като войник. През 1992 г., напуска вестник “Комсомольская правда” заради несъгласие с началството и заедно с друго колеги основава през 1993 г. вестник, който две години по-късно получава името "Новая газета". Това е едно от малкото независимите издания в Русия, критично към властта и защитаващо свободата на словото. Журналист от "Новая газета" бе и убитата на 7 октомври преди 15 години Анна Политковская. В последните години вестникът се прочу с редица разследвания - за репресии с одобрението на чеченския лидер Рамзан Кадиров, за печално известната "фабрика за тролове", целяща да повлияе на изборите в САЩ през 2016 г., за присъствието на частни руски военни компании в Сирия, Централна Африка и другаде. За работата си вестникът е подлаган на атаки, и то не само вербални.
Мария Реса е филипинска журналистка. Родена е на 2 октомври 1963 г. в Манила, Филипините. През 1973 г. емигрира заедно с майка си в Щатите. През 1986 г. завършва английска филология в университета в Пристън, след което се връща във Филипините, където започва работа като журналист. Там тя огавява местното бюрото на CNN. От 1995 до 2005 година ръководи бюрото на медията в Джакарта, а през 2005 – 2010 година – новинарския отдел на филипинската медийна група ABS-CBN .
58-годишният Реса е основател и главен изпълнителен директор на Rappler - онлайн новинарски сайт, който се бори с дезинформацията и документира нарушенията на човешките права, извършвани от администрацията на филипинския президент Родриго Дутерте в рамките на жестоката му война срещу наркотиците. През 2020 г. тя е осъдена за онлайн клевета по силата на спорния закон за борба с киберпрестъпленията в страната, който според критиците е само прикритие за "киберавторитаризъм".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара