Китайските медии разпространяват в района на Централна и Източна Европа пропагандата на Кремъл след изчезването от това пространство на руската агенция „Спутник“, твърди Алиция Бахулска, анализатор по въпросите на Китай в Центъра за изследване на Азия в Университета за военни науки в Полша и проекта MapInfluenCE, цитирана от портала Interia. Най-голяма пропагандна активност е отчетена в България, Чехия, Полша и Румъния.
Бахулска е съавтор на доклад, публикуван през май като част от проекта CHOICE (Китайски наблюдатели в Централна и Източна Европа). В него изследователи от Централна Европа са анализирали посланията на китайските посолства, на държавната информационна агенция Синхуа и Китайското международно радио (CRI) от 1 февруари до 19 април, адресирани до жителите на региона. MapInfluenCE е международен проект, известен до 2020 година като ChinfluenCE, чиято задача е да анализира и оценява влиянието на авторитарни режими върху страните от Централна Европа, в това число влиянието на Китай върху медиите, академичните общности и политическите елити. Изследва и съвместните хибридни действия за пропаганда и дезинформация на Русия и Китай в региона.
Според изследването, освен че представят руската гледна точка чрез своите медии, китайците се опитват и да провеждат собствена информационна политика . Основната характеристика на този наратив е неговият антиамерикански характер и представянето на европейските страни като пасивни обекти в политиката на по-големите играчи. Правителството в Пекин представя Централна и Източна Европа като зависими от САЩ, а европейците като предполагаеми „жертви на американския империализъм“.
Лидерът в разпространението на такива послания е Радио Китай за чужбина (CRI), което излъчва програми на 38 езика, сред които и български. Българската секция има и новинарски уебсайт, присъства и в социалните мрежи, в частност във фейсбук. Повествованието на CRI е открито прокремълско, като обвинява САЩ и НАТО за войната в Украйна, а на международната сцена се опитва да представи Пекин като говорител на мира. Показва дестабилизиращата роля на НАТО и показва САЩ като циничен играч, ръководен единствено от собствените си интереси, коментира съдържанието на CRI в Източна Европа Бахулска.
Бахулска се спира на полското съдържание на CRI като примери за повторение на руските тези за предполагаеми биологически лаборатории в Украйна. CRI системно изтъква расовите и етнически проблеми в САЩ. В българската секция риториката е същата: „Триковете на САЩ в Азия удариха на камък“, „Без хаос по света САЩ не са щастливи“, „Виктор Орбан: Санкциите срещу Русия вредят на Европа“. „Путин: енергийните санкции на Европа срещу Русия са икономически убиец“.
На този фон официалните власти в България провеждат редица протоколни срещи, а в комюникетата след тях констатират „традиционно добрите двустранни отношения“. Пример за това е срещата на военния министър Драгомир Заков с посланика на Китай Дун Сяодзюн, на която били обсъдени актуални въпроси за сигурността в региона, а министър Заков „запозна китайската страна с българската позиция относно войната в Украйна, вследствие агресията от страна на Русия и сподели своите впечатления от видяното в околностите на Киев.“ В комюникето не се казва каква е била позицията на китайската страна.
Два дни по-късно дипломатическата активност на Китай у нас е продължила със срещша на посланик Дун с председателя на Групата за приятелство с Китай Пламен Николов от „Има такъв народ“. На срещата българската и китайската страни изразили „готовност за продължаване на успешния политически диалог, който да бъде претворен в конкретни практически решения в стопанската, образователната и културната сфери“.
Всички присъстващи или убедени, че „тепърва взаимоотношенията между двете държави ще укрепват и ще се развиват. И за това ще допринесат, както допирните точки във визията за бъдещето, така и дългата устойчива история в отношенията между Република България и Китайската народна република, и връзките между българското Народно събрание и Общокитайското събрание на народните представители.“
На 14 май вече на територията на академически автономния Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий“ Дун Сяодзюн е присъствал на националния кръг на Международното състезание за студенти и ученици „Китайски езиков мост“. Посланикът е припомнил пред присъстващите неофициалното обещание от МОН китайският език да бъде включен като опция в матурите след 12 клас, което да насърчи изучаването му у нас.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1331
3
18.05 2022 в 17:05
-240
2
18.05 2022 в 16:10
-11295
1
18.05 2022 в 11:46
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
Деспин Митрев
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)