Инфарктен обрат класира Холандия на 1/4 финал

Деян Спасов 29 юни 2014 в 21:01 3568 0

Холандия победи Мексико с 2:1 след пълен обрат и голове в 88-ата и 90-ата минути в осминафинал на Световното първенство в Бразилия.

През първото полувреме на мача се откриха няколко добри шанса пред отбора на Мексико. Американците бяха по-активният тим, докато Холандия по-скоро изчакваше противника си на контраатаки.

Опасни удари за мексиканците отправиха Ерера в 17-ата минута и Дос Сантос към края на полувремето, първият излязъл в аут на сантиметри от гредата, а вторият спасен от Силесен с крак.

Ранна контузия получи дефанзивния полузащитник на Холандия Найджъл Де Йонг и бе заменен принудително още в 9-ата минута от Бруно Мартинс Инди.

Второто полувреме започна на много високо темпо и още в 46-ата минута се откри страхотна възможност за Холандия. Родригес сгреши с подаването и предостави топката на Ван Перси, който продължи към Робен. Крилото на Байерн бе спряно с цената на нарушение. Главният съдия Проенса обаче не видя ситуацията и не отсъди дузпа. Морено пък получи контузия при въпросното единоборство и бе изнесен на носилка и впоследствие заменен от Рейес.

Две минути по-късно Мексико дочака своя шанс и бившият нападател на Барселона Джовани Дос Сантос отбеляза впечатляващ гол с удар от над 20 метра. Топката премина между двама бранители на Холандия и влезе в долния десен ъгъл вратата на Силесен, който също не се намеси адекватно.

След допуснатия гол отборът на Луис Ван Гаал приложи натиск в предни позиции като опасни удари на Снайдер и Робен застрашиха вратата на Гийермо Очоа, а малко преди това в 57-ата минута малшанс за Холандия не позволи на Де Врий да отбележи, след като защитникът засече с крак от малкото наказателно поле центриране на Робен от корнер, Очоа успя да избие, след което топката срещна и гредата.

В последните 15 минути на мача Хунтелаар влезе в игра на мястото Ван Перси и включването му определено даде резултат.

Натискът на Холандия най-накрая бе материализиран в 88-ата минута, когато Хунтелаар свали с глава след поредно изпълнение на корнер, а Снайдер намери топката от въздуха и с топовен шут опъна мрежата на мексиканската врата.

В 90-ата минута на двубоя драмата беше пълна, когато Холандия получи дузпа, заради поредно нарушение срещу Робен. Крилото проби по левия фланг, стигна до аутлинията, след което тръгна да влиза навътре, но Маркес го спря непозволено.

Хунтелаар бе точен от бялата точка, с което донесе пълен обрат за Холандия, инфарктна победа с 2:1 и класиране в четвърфиналната фаза на Мондиала.