"Базел" спря "Лудогорец" с класа

22 август 2013 в 00:34 2255 1

Снимка: .fcb.ch
UEFA Champions League Playoff, PFC Ludogorets Razgrad - FC Basel, im Levski Stadion in Sofia (BUL), am 20.08.2013

Швейцарският "Базел" победи "Лудогорец" с 4:2 в първи мач от плейофите за влизане в групите на Шампионската лига и до голяма степен предопредели влизането на разградчани в групите на Лига Европа.

Срещата се игра пред 16 000 зрители на Националния стадион „Васил Левски” в столицата. Швейцарците показаха, че са далеч по-класния тим и заслужено се поздравиха с изразителната победа, която почти сигурно ги класира за групите на Шампионската лига.

Българите започнаха мача малко сковано и още в 12-ата минута гостите стигнаха до гол (на горната снимка). Египетският халф Мохамед Салах получи чудесен извеждащ пас от Фрай и с много красив шут от малък ъгъл преодоля Стоянов за 1:0. Играчите на "Лудогорец" реагираха бързо и в средата на първото полувреме стигнаха до изравнителен гол. Безяк получи топката около дъгата на наказателното поле, след което пусна хубав пас към Марселиньо, а бразилецът технично вкара за 1:1.

Играчите на Лудогорец се поздравяват след гола на Марселиньо. Снимка: sportal.bg

До края на полувремето българите имаха още две добри възможности за гол, които пропиляха, а вратарят им Стоянов спаси един опасен удар на съперника.

Втората част започна обещаващо за "Лудогорец". В 50-ата минута Кайсара бе изведен по прекрасен начин по десния фланг, след което центрира в наказателното поле, където Марселиньо се размина с топката, но тя попадна в Иван Стоянов, който със силен шут бе точен за 2:1. Последваха два пропуска за "Базел", а малко след това и гол за съперника. В 58-ата минута Салах бе изведен зад защитата на "Лудогорец" и елегантно преодоля Стоянов – 2:2. В 64-ата минута "Базел" направи пълен обрат, след като Щокер подаде отлично към Сио, който бе изпуснат от Моци и технично реализира за 3:2.

Дузпата за Базел. Снимка: fcb.ch

Марселиньо и Барт имаха възможност отново да изравнят, но ударите им не намериха рамката на вратата. Швейцарците също пропуснаха да вкарат след поредната добра намеса на Стоянов. В 83-ата минута Салах с лекота и майсторство преодоля Данчо Минев, след което Кайсара събори звездата на гостите и получи червен картон. Съдията даде дузпа за "Базел", която Шер вкара за 4:2.

Реваншът е след седмица в Базел. Дори да отпадне от турнира, "Лудогорец" си заслужи правото да играе в груповата фаза на Лига Европа.