
Около 200 души се събраха във вторник вечер в центъра на София, за да протестират против добива на шистов газ в България и измененията в Закона за горите. Едновременно с демонстрацията в столицата, шествие се проведе и във Варна.
Протестите бяха организирани от групите срещу добива на шистов газ във Facebook.
В София демонстрантите се събраха в 18.30 ч. на площад „Патриарх Евтимий”. Каузата обедини млади и стари. Пред очите на учудените минувачи активистите скандираха лозунги и издигаха транспаранти.
„Газ или вода, а?!”, „Нека да е ясно, че у нас няма да допуснем фракинга на газ!”, „За чиста вода, здрава земя, за България!”, „Пет ГЕРБера гора не правят!”, „На Дочка, Нона и Делян ще покажем пръста най-голям!”, гласяха само част от плакатите на протеста.
Демонстрантите бяха „въоръжени” с високоговорители, свирки и сирени.
„Целта ни е да вдигнем шум, да привлечем вниманието на хората!”, заяви един от активистите Кирил Ценев. „Тези американски практики нямат място в Европа! Вярвам, че ако народът се обедини, можем да постигнем целта си. Германия – водещата страна в ЕС, забрани фракинга. Въпрос на време е ЕС да излезе с обща политика срещу фракинга. Важното е да успеем да защитим позицията си дотогава”, допълни още Ценев. Под звуците на песните „Притури се планината”, „Вода”, „Хубава си моя горо” и „Боят настана” демонстрантите призоваваха случайни граждани да подкрепят каузата им.
„Българино, защити природата си!” и „Да се борим за горите, да се борим за земята, само те ни останаха!” бяха лозунгите, които отекваха на площад „Патриарх Евтимий” в продължение на 40 минути. По-късно протестът премина в шествие. Под полицейско наблюдение активистите се отправиха с шумни възгласи по ул ”Граф Игнатиев", преминаха по бул. „Георги Раковски”, за да приключат митинга на площад „Народно събрание”.
Причина за новите вълнения в страната е гласуваният наскоро от Временната парламентарна комисия текст за изменения на забраната на фракинга. Комисия гласува поправка, която на практика обезсилва забраната за проучване и добив на наша територия. Поправката все още не е приета в пленарна зала и не е влязла в сила, и целта на протестите е тя да не бъде одобрена от депутатите. Мораториум върху добива на шистов газ у нас беше наложен от парламента в средата на януари, след вълна от протести в цялата страна срещу технологията, която е спорно безвредна за околната среда. Мораториумът обаче беше наложен само за 6 месеца, през които Министерският съвет трябваше да внесе предложения за промени в Закона за подземните богатства и Закона за опазване на околната среда.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.05 2012 в 09:30
23.05 2012 в 07:37
22.05 2012 в 21:23
Последни коментари
zuljin
Даниел Митов през 2007 г.: Не съм милиционер, мутра, не съм масажирал ушите на Живков
zuljin
Борисов предложи Даниел Митов за премиер (обновена)
Grigor Arssov
Ако бяхме Крумова България... Сценарист на Слави заплашва репортер от Нова тв (обновена)
Harp Sando
Ако бяхме Крумова България... Сценарист на Слави заплашва репортер от Нова тв (обновена)
Grigor Arssov
Алфа рисърч: 57,5% искат правителство, 30,4 на сто - нови избори
Grigor Arssov
Алфа рисърч: 57,5% искат правителство, 30,4 на сто - нови избори
Sir Stevancho
Открийте нюансите в изказването на автора на 'Карикатура на диктатор'