Министърът на външните работи на Италия Луиджи Ди Майо се срещна с президента Румен Радев и министър-председателя Бойко Борисов.
Моделът на Италия за успешна борба с корупцията по високите етажи на властта може да бъде използван като пример в Европа, подчерта Румен Радев. Луиджи Ди Майо заяви от своя страна, че антикорупционния закон в Италия отразява 30-годишния опит на страната в борбата с корупцията и се базира на експертизата на съдии и полицейски служители.
Двустранното сътрудничество в икономиката, енергетиката, туризма и образованието бяха във фокуса на срещата между Радев и Ди Майо.
Италианският министър подчерта, че "по време на тази пандемия имахме възможност да видим кои наистина са наши приятели и на първо място сред тях бих сложил България и българския народ.
Президентът Радев призова за равномерно разпределение на научната и образователната инфраструктура в Европейския съюз, като най-сигурна гаранция за устойчиво сближаване в Европа. По думите на държавния глава без инвестиции в човешкия капитал, усвояването на европейските фондове не може да има дългосрочен ефект.
Страната ни очаква активна помощ и от страна на Европейската комисия за създаването на Международен институт за устойчиви технологии в Югоизточна Европа.
Пандемията от коронавирус дава възможност на ЕС да ускори процесите на развитие в Общността, свързани с повече инвестиции в образованието на младите хора, е позицията на Румен Радев и Луиджи Ди Майо.
Италианският бизнес проявява все по-голям интерес към България и възможността да реализира общи проекти с български партньори, каза още италианският министър.
Италианският външен министър се срещна и с премиера Бойко Борисов.
„Благодаря на вашите медици, които заедно с нашите работят и лекуват коронавируса с кръвна плазма и антитела. Заедно сега разработваме и тестваме лекарство, което във всички случаи помага и България има възможност да го произвежда в огромни количества“, обърна се министър-председателят Борисов към госта си.
Българският премиер и италианският министър бяха категорични, че кризата, породена от COVID-19, не е приключила и във фокуса на европейския дневен ред сега е преодоляването на социалните и икономически последици от пандемията.
Премиерът Борисов отбеляза, че новият вирус нанесе тежки поражения, но българската текстилна индустрия успя бързо да се реорганизира и да започне да произвежда специализирано предпазно облекло, маски, очила, шлемове.
По време на срещата бе подчертано, че изключително балансиран и добра основа за преговорите е предложеният от ЕК План за възстановяване на Европа. Той включва два компонента - Многогодишната финансова рамка (МФР) за периода 2021-2027 и новият инструмент „Следващо поколение ЕС“, създаден от ЕК за възстановяване след коронавируса.
„В същото време Кохезионната и Общата селскостопанска политика, които са от ключово значение за България, продължават да бъдат адекватно адресирани в рамките на новия бюджет на ЕС“, заяви Борисов. Той акцентира, че България силно подкрепя стремежа към приключване на преговорите по МФР и пакета за възстановяване още през този месец. „Това е от съществено значение за незабавното изпълнение на набелязаните мерки в отговор на кризата с коронавируса и за навременния старт на новите програми през следващия финансов период“, каза още българският министър-председател.
Италианският министър заяви пред премиера Борисов подкрепата на своята страна за присъединяването на България към Шенгенската зона за свободно движение.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Октим
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
user4eto
Пеевски и Кирил Петков си крещяха 5 минути на първия ред в парламента (видео, снимки)
Танас
В София има 33 555 платени паркоместа, ЦГМ са продали 36 001 винетни стикера за живущи в тях
jdravun
Калин Стоянов призна, че Пеевски е охраняван от НСО