ЦИК все още не знае дали ще гласуваме с една или с две карти

Българите натрупаха електорална умора тази година, посочи президентът

OFFNews 08 септември 2021 в 16:35 1265 0

Трябва да отчитаме факта, че Народното събрание вече определи последната възможна дата за президентски избори и върнатият вчера мандат значително стеснява възможностите за маневриране във времето за определяне и на парламентарните избори. Това каза президентът Румен Радев на среща с ръководството на Централната избирателна комисия (ЦИК) на "Дондуков" 2, по време на която ще бъде обсъдено провеждането на предстоящите парламентарни и президентски избори.

Затова и в обществото все повече се говори за избори "2 в 1". Най-важната страна в този дебат сте вие и изборната администрация, посочи президентът Радев, който отбеляза, че очаква от ЦИК да споделят тяхната организационна, техническа, технологична, времева и финансова готовност за провеждане на избори "2 в 1".

Държавният глава бе категоричен, че разделението на отговорностите между президентската институция и Народното събрание предполага и отделни кампании, и отделни избори.

Досега в нашата практика смесването на тези избори не е ставало, не ми е известно да е ставало и в други страни около нас. Но, от друга страна, всички знаем, че отделните избори изискват и много повече финансови средства, посочи президентът.

Радев добави, че българите тази година вече са натрупали чувствителна електорална умора и не би трябвало да отидат за три последователни недели на избори. 

Освен това, трябва да отчитаме и факта, че Народното събрание определи последната възможна дата за президентски избори. Върнатият вчера мандат стеснява възможностите за маневриране във времето за определяне и на парламентарните избори. Затова в обществото се говори все по-често за избори 2 в 1”, обясни президентът.

Председателят на Централната избирателна комисия Камелия Нейкова увери, че Комисията винаги е в готовност за провеждането на избори, без значение дали в един и същи ден ще има повече от един вот.

Нейкова посочи практиката от 2011 г. когато заедно с президентските избори се проведе и местен вот. През 2016 г. тя припомни, че българите гласуваха за държавен глава, но и на референдум.

„Все още договорът, който е сключен между ЦИК и „Сиела Норма” във връзка с машинното гласуване и конкретно в софтуерната му част, не е изпълнен напълно, което поставя ЦИК в известна зависимост точно от този изпълнител”, добави тя.

На срещата беше засегната и финансовата страна на предстоящия вот.

„Ако изборите са 2 в 1, ще се наложи закупуване на допълнителен брой машини. Дали ще са 1500, или 2000 е въпрос на решение, в зависимост от критерия, който ще приеме ЦИК в колко избирателни секции да има повече от една машина”, обясни Нейкова.

Председателят на ЦИК обаче уточни, че ако изборите са 2 в 1, част от разходите ще бъдат оптимизирани, а логистиката ще бъде направена само веднъж.

„При избори 2 в 1, възнагражденията на избирателните комисии ще бъдат по-високи. Ще се отпечатат хартиени бюлетини както за избори за президент, така и за Народно събрание. Не мога да кажа категорично, че избори 2 в 1 ще струват по-евтино, защото това зависи от различните технологични решения”, добави Нейкова.

Тя обясни и че все още не е взето решение дали избирателите ще гласуват с една или две карти за двата вида избори. Президентът пък призова ЦИК да организира отрано информационна кампания как ще се гласува и тя да включва както социалните мрежи, така и телевизиите. За момента от избирателната комисия все още нямат разчети колко време ще отнема вотът, но със сигурност на избирателите ще им е необходимо повече време отколкото на изборите на 11 юли. Президентът обърна внимание и върху факта, че при изборите 2 в 1 ще се сблъскат две паралелни кампании. От ЦИК пък казаха, че най-трудното ще е пренастройването на машините в чужбина, ако се стигне до втори тур на президентските избори, защото ще има много малко време за пренастройката им за балотажа. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Делян Пеевски и Кирил Петков си крещят от първия ред на пленарната зала