Консултативният съвет по национална сигурност, който държавният глава Румен Радев ще свика в първата половина на януари заради въпроса със Северна Македония, трябва да изработи пътна карта за преговорите със Скопие и тя да бъде обвързана с конкретни срокове, заяви пред БНТ вицепрезидентът Илияна Йотова.
Това е моето категорично мнение, защото чух, че във френското председателство на ЕС е закован месец юни за провеждането на голяма международна среща на върха по отношение на Западните Балкани. Дотогава ние трябва да свършим много работа и да направим още по-разбираема и нашата позиция. И без да се притесняваме от думата лобиране, защото тя има и положителен смисъл, още повече да лобираме сред нашите европейски партньори и да им обясним тази позиция, каза Йотова.
Впрочем - имаше преди два дни едно интервю, доста показателно, на гръцкия външен министър, който призова, макар и с доста дипломатичен тон, Скопие да изпълнява Преспанския договор по отношение на историята, по отношение на паметниците. Това още веднъж ни дава сериозен аргумент предстоящите текстове да бъдат много ясни и недвусмислени. И когато не се изпълняват след това тези предписания и тези текстове, България винаги е в правото си да наложи вето за реалното членство на нашата съседка, аргументира се вицепрезидентът.
Според Йотова през тази година отношението на европейските партньори спрямо българската позиция за Северна Македония се е променило - благодарение на двата служебни кабинета и на усилията на президента Румен Радев.
Миналата година по това време беше немското председателство на ЕС, българската позиция беше доста неразбрана и имаше известна студенина в отношенията между двете страни - точно по повод нашата позиция за Северна Македония. Сега българската позиция е доста по-рабираема за нашите европейски партньори, твърди тя.
Няма как да обясним на нашите европейски партньори цялата история на Балканите - те не я познават и няма да я разберат. Ние имаме, освен историята, още няколко много сериозни аргументи - и това е как се отнасят с хората с българско самосъзнание, с българско гражданство в Република Северна Македония. Дискриминацията, която съществува там - по отношение на това къде и как могат да работят. До какви нива в йерархията могат да се изкачат. Отношението към това, само че си българин и че заявяваш, че си българин. Нарушаването на човешките права - за какъв Европейски съюз говорим, за какви Копенхагенски критерии, когато понякога там наистина е опасно да кажеш, че си българин? - попита вицепрезидентът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)