Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд за 7 от приетите от Народното събрание последни промени в Конституцията, съобщиха от "Дондуков" 2.
Част от измененията, освен че съдържат противоречия с други конституционни разпоредби, променят баланса между основните органи и взаимния контрол между тях, като засягат пряко формата на държавно управление и са от изключителната компетентност на Велико народно събрание, смята държавният глава.
Румен Радев счита за противоконституционни разпоредбите, даващи право на хора с двойно гражданство да бъдат народни представители и министри, възможността със закон да се определят квалифицирани мнозинства за избора на ръководства на държавни органи, реда за назначаване на служебно правителство, както и разпоредбите, уреждащи срока на пълномощията на различните легислатури на Народното събрание.
По отношение на промените в Глава шеста „Съдебна власт" се оспорва новият ред за назначаване на председателите на върховните съдилища и главния прокурор, който позволява това да става и без издаване на президентски указ. Това са единствените изменения за съдебната власт, които атакува президентът, но само в контекста на собственото му правомощие да издава указите за назначаването на т. нар. трима големи в системата.
Президентът оспорва и следваната от законодателя процедура.
„Конституцията може да бъде променена или с голямо политическо мнозинство и бързо (без срок между трите различни дни на гласуванията), или с по-малко политическо мнозинство, но по-бавно (с минимален срок от два месеца между различните дни на гласуванията)", подчертава в мотивите си държавният глава, противопоставяйки се на прибързаното приемане на конституционните изменения с минимално изискуемо мнозинство и без обсъждане по същество.
Предлагам да конституирате като заинтересовани институции Народното събрание, Министерския съвет, министъра на правосъдието, Върховния касационен съд, Върховния административен съд, Главния прокурор, Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет, пише още в искането на президента.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-529
2
08.01 2024 в 12:25
Ама нали е с фуражка, нахлупена до коленете му, успя да консолидира политическите партии, които се убедиха от действията на Гулубарника Му колко безконтролни и зловредни са те, и бе постигнат обратния ефект - остана ептен без правомощия!
За съжаление ще трябва да изтърпим тъпоглавото му злобарене до 2026-та...
2550
1
08.01 2024 в 12:11
Последни коментари
Владè
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ
Владè
Илхан Кючюк: В ДПС заменихме интелектуалците с хора, които носят гласове в джоба си
Октим
AI след 10 години – за какво трябва да се подготвим?
voododoll
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков
Far Rider
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Far Rider
България може да приеме еврото най-рано през 2026 г., според Симеон Дянков