Ексклузивно ГЕРБ предлага преговорите за кабинет да се възобновят, а премиер да е Желязков

ПП и ДБ с отделни проекти за промени в Изборния кодекс (обновена)

OFFNews 07 януари 2025 в 11:27 4828 2

Лидерите на ПП

Снимка БГНЕС/архив

Лидерите на ПП

Продължаваме промяната внесе днес законопроект за промени в Изборния кодекс, само ден след като това направиха от Демократична България вчера. 

Ръчното броене на хартиените бюлетини да отпадне, като се въведат оптични сканиращи машини, с които да се отчита вотът на българските граждани, предвижда законопроектът на ПП, съобщиха от партията. Целта е да се повиши доверието в изборния процес и да се гарантира в максимална степен, че гласовете на българските граждани ще бъдат отчетени според тяхната свободна воля, обясняват от ПП. 

Основните промени, които партията предлага, са:

1. Отпада изцяло ръчното броене на гласовете, като се въвеждат оптични сканиращи машини, с които ще се отчита вотът от хартиените бюлетини.

2. Гласуването с машини се отчита чрез протокола, генериран от самата машина.

3. Въвеждат се сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която се актуализира в реално време и не позволява повторното гласуване на друго място.

4. Съставът на Централната избирателна комисия се променя след всеки проведен избор, за да се гарантира справедливо представителство на политическите сили.

Секционните избирателни комисии няма да извършват преброяване нито на хартиените бюлетини, нито на т.нар. бюлетини от машинно гласуване.

Преброяването ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат.

Протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване ще се разпечатват веднага след края на изборния ден и ще се прикрепят към протокола на секционната избирателна комисия, което ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.

Оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи са държавна собственост, която се придобива и управлява от Централната избирателна комисия. 

Предложението на Демократична България: 

Изборните бюлетини вече да не се броят в секционните избирателни комисии, а в преброителни центрове. 

Според законопроекта, страната се разделя на преброителни участъци с до 20 000 избиратели. Границите на преброителните участъци съвпадат с:
1. границите на многомандатните избирателни райони в Столична община на всички видове избори, с изключение на избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;
2. границите на административните райони в градовете с районно делене на избори за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;
3. границите на общините за всички останали случаи.

В административните граници на общините, съответно на избирателните райони, се образуват най-малко толкова участъци, колкото пъти числото 20 000 се съдържа в броя на избирателите, съобразно методика, приета с решение на Централната избирателна комисия.

Не се създават преброителни участъци при гласуване извън страната.

За всички видове избори, с изключение на частични избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства, се назначават преброителни комисии за всеки преброителен участък. Съставът им е равен по брой на членовете на съответната общинска избирателна комисия.

Секционните комисии вече няма да броят нито хартиени, нито машинни бюлетини, а ще предават запечатани кутии с бюлетини и машинни протоколи в преброителните центрове. Те пък ще предават на районните избирателни комисии или на общинските избирателни комисии (при местни избори) резултатите и те ще ги разпределят по кандидати и партии за съответните общини и райони. Броенето в преброителните центрове ще се проследява пряко чрез видеонаблюдение, включително чрез пряко телевизионно излъчване.

Вносителите на законопроекта очакват с промените да се подобри значително качеството на отчитане на изборните резултати. Членовете на секционните комисии ще могат да се съсредоточат в работата по следенето на подписите на избирателите в избирателните списъци, защото техният брой често се разминава с броя на подадените бюлетини. А членовете на преброителни центрове няма да са преуморени, защото работата им ще започва в края на изборния ден. В секционните протоколи няма да има данни за разпределението на гласовете по политически партии и коалиции, а практиката сочи, че те често се използват като отчетен документ при купуването и продаването на гласове и при контролиран вот.

Концентрирането на преброителния процес на едно място и възможността той да бъде наблюдаван от всички заинтересовани страни, включително чрез пряко телевизионно излъчване пък ще повиши доверието в изборите като цяло и косвено може да съдейства за повишаване на избирателната активност. А отделянето на хартиените бюлетини и бюлетините от машинното гласуване от останалите изборни книжа значително увеличава възможностите за проверки в РИК и ОИК.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1065

    2

    CAHDOKAH

    07.01 2025 в 14:05

    Или се разделяйте или се обединете както трябва и излизайте с една позиция.
    Изберете единно ръководство, с един шеф, един говорител и т.н. престанете с тази смешна некоалиция.
    Всички различия си ги уреждайте вътре, а не пред обществото, защото така губите доверие.

    -435

    1

    Far Rider

    07.01 2025 в 12:21

    А с какво ще се оправдаят като загубят отново изборите?