Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане за задължително тълкуване на разпоредби от Конституцията по повод Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз и неговите държави членки (СЕТА), съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Като международен договор СЕТА е споразумение със смесен характер и включва въпроси от изключителната компетентност на ЕС, от националната компетентност на държавите членки и от споделената компетентност между ЕС и държавите членки. СЕТА засяга практически всички сфери на обществения живот, което налага гражданите и институциите да имат яснота за естеството на такива споразумения и мястото им в българския конституционен модел. Ратифицирането на такива споразумения, които предопределят развитието на държавата в дългосрочна перспектива, следва да става с максимален консенсус.
Искането на президента е за тълкуване на разпоредбите на Конституцията, свързани с условията за ратифицирането и действието на такива смесени международни договори (чл. 5, ал. 4 и чл. 85, ал. 1, т. 9), участието на Република България в ЕС (чл. 4, ал. 3) и икономическото развитие на държавата (чл. 19 и чл. 20).
Тълкуването на тези разпоредби има важно значение за националната правна система и за участието на Република България в изграждането и развитието на ЕС. То ще допринесе България да се утвърди като предвидим партньор в международните отношения. Разкриването на точния смисъл на конституционните разпоредби ще има значение и в бъдеще при сключването на подобни споразумения, свързани с членството на страната ни в ЕС, се посочва в съобщението.
Изложените съображения мотивират държавния глава да упражни правомощието си и да сезира Конституционния съд като пазител на върховенството на Конституцията.
Президентът неведнъж е заявявал позицията срещу споразумението. „То защитава интересите на корпорациите, но не и правата на работещите. Категорично съм против това“, заяви Радев през октомври 2016 г. в качеството му на кандидат президент. През март Радев обяви, че споразумението противоречи на Конституцията и каза, че България е направила компромис в името на солидарността.
Споразумението беше одобрено окончателно от Европарламента през февруари. В резултат на подписването на споразумението от българска страна Канада обяви, че облекчава визовия режим за българи, който се очаква от 1 декември да отпадне окончателно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8500
9
19.07 2017 в 14:25
Храните по Президента, но само щото друго не можете да кажете :)
Жалки ревльовци- хващайте багажа хоп в Канада, ама не можете защото сте бедни като църковни мишки :)
СЕТА не е просто едни тъпи визи за 15 човека/година (щото толко ва евентуалните пътуващи)-един самолет не могат да напълнят :)
СЕТА е вредна за нас - обикновенните хора.
СЕТА е вредна за малкия и среден бизнес, зедмеделието и животновъдството , който така или иначе е на системи и умират.
СЕТА е вредна и за държавата - защото ще плащаме сметките в съдлищата на Американските корпорации/ Да точно така- Американските корпорации, които имат регистрирани представителства в Канада, ще търгуват със своите боклуци при същите условия и без контрол и ограничения от ЕС/.
Спрете да мрънкате за Президента - той поне е мъж и има смелостта да надигне глас, а не да лиже зад...те на смешните лобисти в ЕС както милия ни премиер.
18551
4
18.07 2017 в 16:43
25665
3
18.07 2017 в 15:32
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара