Парламентът окончателното прие промени в Кодекса за социално осигуряване, с които се регламентирана фазата на изплащане на пенсии от универсалните фондове.
Видовете плащания от втория стълб са няколко.
Пожизнената пенсия ще има три варианта - пожизнена пенсия без допълнителни условия, пожизнена пенсия с гарантиран период на изплащане и пожизнена пенсия, включваща разсрочено плащане на част от средствата до навършване на избрана от пенсионера възраст. Периодът на гарантирано изплащане може да бъде от две до 10 г. Право на пожизнена ще имат хората, които имат в индивидуалната си партида достатъчно средства за отпускане на пенсия в размер поне 15% от минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст от НОИ - 45 лв. за тази година;
Когато човек няма достатъчно средства за пожизнена пенсия, може да получи разсрочено плащане, но ако има в партидата си повече от трикратния размер на минималната пенсия от НОИ - т.е. над 900 лв. за тази година.
Еднократно плащане при навършване на възраст за пенсиониране ще има, когато в партидата на осигуреното лице има под три пъти минималната пенсия (под 900 лв.).
Размерът на пожизнената пенсия ще се определя според натрупаните в индивидуалната партида средства, допълнени при необходимост до брутния размер на преведените вноски, таблиците на НСИ за смъртност и средна продължителност на предстоящия живот, технически лихвен процент. Гарантираният ѝ размер ще е равен на брутния размер на направените осигуровки.
Когато размерът на средствата по индивидуалната партида към датата на определяне на плащането е по-малък от сумата на брутния размер на преведените от НАП и НОИ осигурителни вноски, се допълва до тази сума със средства от резерва на дружеството.
Осигурените в универсален пенсионен фонд имат право да променят осигуряването си към държавния фонд "Пенсии"/НОИ/ с увеличена осигурителна вноска в размера на осигурителната вноска за универсален пенсионен фонд, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст и навършват изискуемата за тях възраст. Парламентът гласува на второ четене промени в Кодекса за социално осигуряване/КСО/.
Така от 1 януари 2022 г. до 31 декември 2025 г. смяната на фонда трябва да стане не по-късно от една година преди навършването на пенсионна възраст. От 1 януари 2026 г. до 31 декември 2030 г. - не по-късно от две години. От 1 януари 2031 г. до 31 декември 2035 г. - не по-късно от три години преди възрастта, От 1 януари 2036 г. до 31 декември 2037 г. - не по-късно от четири години. След 1 януари 2038 г. - не по-късно от пет години преди навършване на пенсионна възраст.
Георги Гьоков от левицата посочи, че тези срокове са в ущърб на осигурените лица. Информиран избор те могат да направят едва, когато отговарят на условията за пенсиониране, отбеляза той.
Лицата, избрали да променят осигуряването си от универсален пенсионен фонд в НОИ може да изберат да се върнат обратно в частния, ако не им е отпусната пенсия за осигурителен стаж и възраст и навършват изискуемата за тях възраст.
Продуктите от универсалните фондове ще се наследяват от пълния кръг наследници по закона за наследството - това означава и наследници по завещание, и по съребрена линия (братя и сестри), които досега бяха изключени от наследяване във втория стълб с текст в Кодекса за социално осигуряване. Пожизнената пенсия ще може да се наследява само ако е с гарантиран период на изплащане.
Текстовете на кодекса се гласуваха при почти празна зала.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас