Президентът Росен Плевнелиев се включи в дебата за опасенията от имигрантска вълна, който е сред основните теми на Острова. В интервю заObserver Плевнелиев директно атакува решенията и изказванията на британския премиер Дейвид Камерън.
Президентът призова Великобритания да уважава историята си на велика световна сила, която винаги е съумявала да интегрира чужденците.
„Да изолираш Великобритания и да разрушиш репутацията й – това не е правилният начин да се пише история“, казва в директно обвинение към Камерън Росен Плевнелиев.
Според държавния глава премиерът Дейвид Камерън насърчава националистическите партии в страната, които умишлено си играят със страховете на хората. Президентът е категоричен, че прогнозите в общественото пространство на Острова, които предвиждат масова бежанска вълна, не са истина.
Британското издание припомн, че през последните седмици британското правителство предприе редица промени в социалната си система, за да „даде отпор“ на очаквания миграционен натиск. Управляващите дори замразиха отпускането на студентски заеми за българи и румънци. В петък премиерът Камерън заплаши да наложи вето върху преговорите с новите страни-членки, ако Великобритания не получи правото да се разпорежда автономно с границите си.
В интервютo пред Observer Росен Плевнелиев коментира, че мерките, които са предприели управляващите на Острова, не са адекватни в дългосрочен план.
„Разбира се, Великобритания ще планира и вземе решенията си. Някои от тях може да са правилни, а други – грешни. Някои от тях са смели, а някои от тях са, бих казал, не са ориентирани към бъдещето“, посочва Плевнелиев.
Държавният глава изразява опасения, че Дейвид Камерън се ръководи от последните социологически проучвания, които показват скок в рейтинга на националиста Найджъл Фарадж. Плевнелиев намеква, че британският премиер насърчава Фарадж, защото мисли за интересите на Консервативната партия, но не и на цяла Великобритания.
Плевнелиев дори изразява опасение за съдбата на българите, които вече са на Острова.
„Можем да бъдем сигурни, че това, което беше направено през 20-и век – тези старомодни политики на изграждане на стени и железни завеси, ще останат в 20 век. А ние трябва да се учим от грешките на този век и да разберем, че всяка една страна, без значение дали България или Великобритания, е слаба, когато е в изолация. 21-и век не е време за изграждане на стени не, а напротив – за разрушаването им и свързването на хора, култури, икономики и индустрии“, посочва Плевнелиев и допълва: „Разбира се, г-н Камерън трябва да отговаря за дневния ред на британската политика. Но той никога не трябва да забравя, че един политик е влиза в историята не чрез ежедневните си работи. Политикът остава в историята с едно, максимум две изречения. Преценката за тях идва след години, вероятно от следващите поколения. Премиерите и президентите трябва да взимат ежедневни решения, но никога да не забравят дългосрочните приоритети и ценности.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23.12 2013 в 04:33
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград