Парламентът прие на второ четене промени в Закона за държавния бюджет, с които инвестиционната програма на общините се увеличават с 271 нови проекта. От утвърдените 2 258 в списъка проектите стават 2 529.
На първо четене: Парламентът актуализира бюджета заради нови 271 проекта на общините
С изменението на Инвестиционната програма за общински проекти прогнозният размер на проектите за целия период става 6 226 млрд. лв., от които 4 553 млрд. лв. за 2024 г., а от тях 747 54 млн. лв. средства по проекти на Европейския съюз, или 3.8 млрд. лв. без тях.
Кметовете на общини можеха да променят приоритетните си проекти в Инвестиционната програма в срок до 31 март, до 30 юни или да го направят до 30 септември 2024 г. Бюджетът на програмата вече беше прегласуван през април, с изтичането на първия краен срок.
Обсъждането започна с процедурни спорове.
Депутати от БСП и нечленуващите в парламентарна група народни представители от ДПС настояваха да се гледат и внесените от тях предложения, свързани с компенсация на земеделските производители заради украинския внос в размер на малко над 300 млн.лв., което залата не допусна.
Бившият финансов министър Асен Василев обясни, че Инвестиционната програма се отнася само за общинските проекти, както е предвидено в закона за държавния бюджет за тази година, затова други предложения, извън обхвата, не следва да се разглеждат в момента.
Не бе прието предложението на независимия депутат Калоян Методиев за още 5 млн. лв. допълнително за археология, които са за седем общини, основно Кърджали.
Заради острите възражения председателстващият заседанието Росица Кирова обясни, че се движи по доклада и в него пише, че комисията не е разгледала съответните предложения, тъй като са извън приетия обхват на гласувания на първо четене законопроект. Затова залата трябва да реши дали ще влязат за гласуване.
"Да се правите на ангажирани предизборно, с див популизъм, няма да доведе до никакво решение на проблемите. Недейте да подвеждате земеделските производители, някои от вас бяхте министри, трябва да знаете, че актуализацията на бюджета може да бъде предложена само и единствено от Министерския съвет (МС)", коментира председателят на бюджетната комисия Байрам Байрам по повод възраженията.
Наложи се служебният министър на финансите Людмила Петкова да внесе разяснение по отношение на предлаганите промени, свързани със земеделските производители, като подчерта, че съгласно Конституцията, законодателна инициатива за внасяне на закон на държавния бюджет има само МС.
"Законопроектът на МС е само за промяна на приложение 3 – за общинските проекти, в изпълнение на чл. 107 от закона на държавния бюджет. При нарушаване на бюджетното салдо ще започне процедура за прекомерен дефицит срещу България. Служебното правителство вече е изплатило 317 млн. лв. на земеделците като първо плащане, второто е до 30 септември. Не зная защо се води този дебат в залата", посочи Петкова.
Предложението на Йорданка Фандъкова от ГЕРБ-СДС, с което се възстановява възможността кметовете на големите градове с районно деление да могат да делегират на районните кметове процедури за възлагане и изпълнение на проекти, беше прието.
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.