Правителството подготвя вдигане на размера на командировъчните в нашите представителства по света по предложение на вицепремиера и външен министър Мария Габриел. Предложението за увеличение от 18% на парите е продиктувано от инфлацията и пандемията от COVID-19, както и от зачестилите откази на представителите на България от дългосрочни командировки.
В мотивите се отбелязва например, че през тази година няколко пъти е обявен конкурс за две вакантни позиции в Постоянното представителство на страната ни към ООН в Ню Йорк заради липса на желаещи.
Според МВнР реалният размер на командировъчните на служителите, дългосрочно командировани в САЩ, в момента поставя българските дипломати "в категорията на лица с право на социални помощи".
Габриел подчертава, че за първи път от приемането на наредбата през 2008 г. се предлага цялостна актуализация на базисните размери на командировъчните. През 2017 г. е прието ново приложение, с което са увеличени парите, но за по-голяма част от държавите не са довели до вдигане на базисния размер, а единствено до изплащането на 100% от първоначално предвидения през 2008 г. размер.
"За периода 2017-2022 г. по данни на Световната банка е отчетена кумулирана инфлация на годишна база от 20,5%, отразяваща радикалните промени в световната икономика, вследствие на пандемията от COVID-19 и военния конфликт в Украйна. Растящата инфлация доведе до значително понижаване на относителната стойност на командировъчните средства, заедно с осезаемо намаляване на покупателната способност на дългосрочно командированите служители. В резултат са налице многократни тревожни сигнали от задграничните представителства, че средствата за издръжка на българските служители зад граница не отговарят на ръста на потребителските цени в приемащите държави", изтъква Габриел.
Освен това за последните 6 г. има сериозно несъответствие между действащите нормативи и необходимите средства за издръжка на живота и покриване на разходите, в т.ч. и за медицински нужди на служителите, командировани дългосрочно в чужбина. А като следствие от влошените условия МВнР изпитва все по-осозаем от недостиг на кадри и отлив на желаещи да работят зад граница. Отчетени са 22 оттеглени заявления.
"За съжаление, трайната тенденция през последните години за недофинансиране на дипломатическата служба и недостигът на квалифицирани служители в МВнР и зад граница се отразява негативно върху отстояването на българските интереси в чужбина и върху цялостното присъствие на страната ни на международната сцена. Недостатъчното финансово възнаграждение освен всичко друго, поражда рискове от компрометиране на лоялността към службата и/или държавата", се казва още в мотивите.
В европейски и световен мащаб има тенденция за нарастване на парите на дипломатите, като се дават за пример Германия, Испания, Финландия, САЩ и др.
"Държавите от ЕС и НАТО отдават все по-голямо значение на човешкия капитал и ролята му за постигане на целите на външната политика, като полагат фокусирани усилия за повишаване на финансовото благосъстояние на своите служители, така че те да са конкурентни на тези в други области", допълва Мария Габриел.
В същото време размерът на командировъчните на служители на други дипломатически представителства към съответните страни на акредитация, в т.ч. на посолства на развиващи се държави от Латинска Америка, Азия и Африка, надхвърля значително размера на средствата, получавани от българските дипломатически служители на дневна база. Което създава риск от репутационни щети за България и за нейния международен авторитет.
Според предложението на Мария Габриел най-добре ще са платени служителите в посолството ни в Швейцария - дневните са от 149 евро, следвани от тези в САЩ - 139 евро, Дания - 138 евро, Ливан - 132 евро. Най-малко са парите на представителите ни в Йемен - 96 евро, и Узбекистан - 98 евро.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)