ИТН в първи сблъсък с отцепниците за Закона за хазарта

Под въпрос остава дали парламентарното време ще стигне, за да се запазят 1000 тото пункта, или те ще бъдат закрити от 1 август

Йорданка Веселинова 12 юли 2022 в 16:06 4792 0

Архив

Снимка БГНЕС/Михаела Катеринска

Любомир Каримански, Ива Митева

Промените в Закона за хазарта се превърнаха за причината за първия сблъсък между "Има такъв народ" и отцепниците от партията.

Днес парламентарната комисия по бюджет и финанси разгледа два законопроекта за изменение и допълнение на Закона за хазарта - единият внесен от ИТН (Ива Митева, Любомир Каримански и Андрей Михайлов), а вторият - от петимата отцепници от ИТН (Деян Петков, Иво Атанасов, Георги Георгиев, Светлин Стоянов, Николай Радулов), както и депутати от ПП и БСП.

И двете предложения предотвратяват закриването на 1000 пункта на тотото. В първата версия на отцепниците е заложено още лотарийните билети на Българския спортен тотализатор да не се предлагат само в пунктовете на тотото, но и на другите разрешени по закон места. В проектозакона на ИТН пък се предлага тотото да може да организира игри със залагания върху случайни събития и със залагания, свързани с познаване на факти; разширяването на обхвата на хазартните игри, организирани от Българския спортен тотализатор, както и регламентирането на пунктове за залози чрез устройства за самообслужване. 

Спортният министър в оставка и отцепник от ИТН Радостин Василев мотивира нуждата от спешна промяна в Закона за хазарта с това, че е "нужно да се поправи грешката на Валери Симеонов". Той обясни, че с последната промяна за закона е било заложено Българският спортен тотализатор да може да изпълнява дейността си само в собствени обекти с нает персонал от 1 август 2022 г. Това на практика означава закриване на 1000 пункта на тотото, които са наети и не са собственост на БСТ. В момента пунктовете в страната са около 1500, добави той.

Втората промяна - продажбата на лотарийни билети на БСТ и извън пунктовете, той аргументира с думите, че ограничаването на местата за продажба означава и ограничаване на печалбите. Министърът в оставка припомни, че билетите на Националната лотария на Васил Божков са се продавали навсякъде и заради това са реализирани огромни приходи. За сравнение през 2021 г. БСТ - вече монополист на пазара, е реализирал печалба под 10 млн. лв.

Радостин Василев обаче отчете, че тази промяна изисква по-широка дискусия, а с оглед политическата ситуация и липсата на парламентарно време е склонен да се съгласи и с проектозакона на ИТН, а мащабните промени в Закона за хазарта да останат за следващото НС.

Председателят на бюджетната комисия и доскорошен съратник на Василев Любомир Каримански заяви, че с тази промяна се допуска връщане на търкането на лотарийни билетчета. Той е категоричен, че такива талони следва да се продават само в тото пунктовете, за да не се популяризира хазартната зависимост.

Румен Гечев от БСП заяви, че е против хазарта като цяло, но ако той е разрешен, то държавната фирма трябва да е конкурентна на частните. Той обаче отчете, че сега не е времето за такава промяна. Депутатът определи въпросната поправка на Валери Симеонов като "благодатна грешка", проправяща път на частните фирми и изтласкваща БСТ в ъгъла.

Йордан Цонев от ДПС пък обяви, че ще подкрепят проектозакона на ИТН, за да не отварят Кутията на Пандора в края на този парламент.

Венеция Ангова от ПП съобщи, че ще подкрепят законопроектът на ИТН, който е подкрепен и от Министерството на финансите. По думите ѝ сега е важно да се реши спешният проблем - да не се допуска закриване на пунктове на тотото и респективно - на работни места. Тя твърди, че НС трябва да се занимава с по-важните закони по Плана за възстановяване и устойчивост, а реформата в Закона за хазарта да остане за след това. Ангова даде заявка, че ПП ще има реакции по предложението на ИТН между двете четения.

Бившият финансов министър Кирил Ананиев от ГЕРБ-СДС подкрепи тази теза.

В края на дебата спортният министър в оставка Радостин Василев обобщи, че в продължение на години Българският спортен тотализатор е тикан в ъгъла, за да могат частните фирми да реализират печалби. Той твърди, че след отстраняването на Васил Божков от бизнеса - през пролетта на 2020 г., е направен опит нова частна компания да заеме освободилата се пазарна ниша. По думите му спорната редакция в Закона за хазарта е целяла БСТ да бъде смачкан, а в монополист да се превърне някаква нова частна компания.

В крайна сметка законопроектът на отцепниците бе отхвърлен с 1 глас "за" и 18 "въздържал се". Комисията обаче подкрепи предложението на ИТН, което мина с 18 гласа "за" и 1 "против". Очаква се законопроектът да бъде приет в зала, срокът за предложения между двете четения да бъде намален на 3 дни, след това текстовете да се върнат за редакция в комисия и второ четене в зала. Под въпрос обаче остава дали парламентарното време ще стигне, или 1000 пункта на тотото ще бъдат закрити.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Подкрепете канала на OFFNews!