"Демократи за силна България" предлагат на партньорите си от "Продължаваме промяната - Демократична България" да поискат третия мандат, който да бъде разглеждан като "национален" и с него да се опитат да съставят "технически кабинет".
Решението е взето на заседание в събота на Изпълнителния съвет на ДСБ.
"Техническият кабинет" трябва да гарантира европейския демократичен, правов и антикорупционен ред, както и съхраняването на парламентарната република, аргументират се от ДСБ.
Според партията "техническият кабинет" е "механизъм за излизане от настоящата политическа криза".
Същевременно Националният съвет на "Продължаваме промяната" ще заседава днес от 12:00 часа.
Преди заседанието председателят на парламентарната група на ПП-ДБ Николай Денков коментира, че предложението за "технически кабинет" с третия мандат трябва да се обсъди внимателно.
Това предложение има своите предимства, но има и своите проблеми, каза Денков.
Докато Пеевски е на политическия терен, ние нямаме никакъв шанс да говорим с ДПС по политики. Ако Пеевски бъде премахнат от политическия терен – тогава вече ще можем да говорим, заяви още Николай Денков.
Публукуваме пълния текст на резолюцията на Изпълнителния съвет на "Демократи за силна България":
Следете новините ни в :1. Изказва своята благодарност на всички български граждани за дадената подкрепа за коалицията “Продължаваме промяната - Демократична България” и в частност за подкрепата за кандидатите на “Демократи за силна България”. Оценява резултатите от изборите като незадоволителни, но и логично следствие на допуснатите грешки в създадената управленска конструкция. Оценяваме политическото решение “Продължаваме промяната - Демократична България” сами да носим отговорност за кабинета „Денков“ като неправилно. То бе решение за изход от кризата, но липсата на ясно коалиционно споразумение позволи ГЕРБ да действат като управляваща опозиция.
2. Споделяме разбирането, че “Демократична България” е най-успешната и най-дълго продължила формула на обединение в демократичния спектър, която трябва да бъде съхранена, надграждана и развивана. Задълбочаването на комуникацията чрез общи заседания на ръководните органи, координацията и разглеждането на всички предизвикателства пред всяка една от двете партии в “Демократична България” като общи, е разумна и правилна стъпка в тази посока.
3. Определя коалицията “Продължаваме промяната - Демократична България” като естествено обединение на хора, споделящи общи ценности, единствена алтернатива на корупционното статуквото и основен гарант за отстояване европейския път и членството на страната в НАТО. Изразява своята увереност, че коалицията има нужда от допълнителна консолидация и създаване на модел за по-ефективно и равнопоставено взаимодействие.
4. Констатира с тревога, че решението на ГЕРБ за провал на ротацията, вкарването на страната ни в поредните извънредни избори и последвалият пореден неуспешен опит за съставяне на правителство от тяхна страна задълбочават политическата криза и увеличават заплахите пред демократичната система на управление.
5. Предлагаме на партньорите си от “Продължаваме промяната - Демократична България” да обсъдим и приемем механизъм за излизане от настоящата политическа криза. Считаме, че такава възможност е да поискаме третия мандат, който да бъде разглеждан като “национален”. Създаденото с него управление под формата на „технически кабинет“ трябва да гарантира европейския демократичен, правов и антикорупционен ред, и съхраняването на парламентарната република.
Георги Савчев
Георги Савчев е редактор в OFFNews.bg от 2012 г. насам. Завършил е Радиожурналистика и Електронни медии във ФЖМК на СУ, специализирал е във Факултета по социални науки на Masaryk University – Бърно. От 2006 до 2011 г. е заместник главен редактор на Dnes.bg. Радионаблюдател на вестник „Култура” (2007 – 2011). Пише и за португалския седмичник Expresso. Автор е на книгата „Кристина”, наградена в Националния конкурс „Южна пролет“.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4000
6
07.07 2024 в 14:54
4000
5
07.07 2024 в 14:43
4000
4
07.07 2024 в 14:25
4000
3
07.07 2024 в 14:00
2007
2
07.07 2024 в 12:59
4025
1
07.07 2024 в 12:17
Работеше в много отвратителни условия,създавани от ГЕПП и ДПС.Имаше инфилтрирани подводници-министри.Имаше реални възможности за промяна.Които,в крайна сметка бяха саботирани и торпилирани от ББ& ДП.ПП-ДБ показаха липса на опит.Бяха притиснати обективно да управляват с ББ& ДП.
Резултатът-313 К гласа загуба.Не е справедливо.Ако и аз да съм потресен от един ухилен Киро,който ми обещава"реванш" .
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други