Депутатите отхвърлиха предложените от БСП изменения в Кодекса на труда, свързани с размера на минималната работна заплата. Законопроектът предвижда минималната работна заплата следва да стане 50% от средната брутна заплата за страната за период от 1 година.
"За" гласуваха само от БСП. Групата на "Възраждане" изобщо не гласува, а всички други бяха против, с изключение на по един народен представител от ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и "Има такъв народ".
БСП предлагат механизмът за минималната работна заплата (МРЗ) да е приложим още от 1 юли 2023 г. и тя да се увеличи на 850-890 лева. Предложеното увеличение е от около 100 лева - в момента минималната заплата е 780 лева.
Бившият социален министър от БСП Георги Гьоков заяви, че така ще се компенсират доходите на гражданите заради растящите цени и инфлацията. Той посочи, че от Конфедерация на труда "Подкрепа" са дали положително становище по законопроекта, а от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) - негативно.
По думите на Гьоков е безспорна необходимостта от подкрепа за най-ниско платените работници и служители. "Прилагането на новия механизъм за определяне на МРЗ е именно от дължимите отговори на тази необходимост", каза той. Според него така работната сила в България ще се подсили, като едновременно ще се попречи на нелоялната конкуренция. Гьоков изтъкна, че с приемането на предложението на БСП ще бъде осигурено плавно покачване на МРЗ във време на инфлация.
Икономистът Георги Ганев от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) взе отношение по законопроекта и го разкритикува "предимно от формалната му страна". Той е на мнение, че дългосрочните цели на този законопроект няма да бъдат изпълнени.
Ганев изтъкна, че неравенствата ще се намалят само за шест месеца. Той заяви, че в законопроекта липсват оценки на това колко работещи хора ще излязат от бедност. По думите на Ганев МРЗ така или иначе ще се повиши от началото на 2024 г.
Зам.-председателят на парламентарната група на БСП Георги Свиленски отговори на Ганев, че заинтересовани от промените в Кодекса за труда са 500 000 български граждани.
"Какво да им кажем - да чакат януари месец, за да се вдигне МРЗ? Срам ме е от тази трибуна да правя сравнение на тези заплати. Тези хора не могат да живеят, изнемогват", отвърна Свиленски на Ганев.
Делян Добрев от ГЕРБ взе думата и обяви, че така ще се дестабилизират финансите на държава. Лидерът на БСП Корнелия Нинова се възмути и попита депутатите дали не им е неудобно, след като по време на предизборната кампания всички са говорили за вдигане на МРЗ.
"Значи на депутатите автоматично растат заплатите, а на хората не може?", попита Нинова и добави, че няма лошо в това да е ясно какво е ляво и дясно в българския парламент.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)