
Министерският съвет взе решение за подаване на жалба до Европейската комисия за т. нар. гръцки данък. Гърция въведе данък в размер на 26% на всички сделки и трансакции от България.
Със свое решение днес правителството сезира Еврокомисията на основание Договора за функционирането на Европейския съюз и определен с решение на гръцкия финансов министър списък на държавите с преференциален данъчен режим.
Процедурата по разглеждане на жалбата включва две фази - административна и съдебна, като административната фаза е задължителна. Тя може да приключи с издаване на мотивирано становище от ЕК в тримесечен срок, след като на всяка от заинтересованите държави е предоставена възможност да изложи съответно съображенията относно собствените им позиции и тези срещу ответната страна, писмено и устно.
Ако Комисията не издаде становище, това няма да е пречка за България да сезира Съда на Европейския съюз.
Решението на Министерски съвет е изготвено във връзка с изпратеното на 30 март 2015 г. писмо до европейския комисар по икономически и финансови въпроси, данъчно облагане и митнически съюз Пиер Московиси, в което се изразява позицията на Република България, че въвеждането на данъчно облагане с 26% данък при източника на всички сделки и трансакции с източник в България, както и в Ирландия и Кипър, е дискриминационна и непропорционална мярка.
Позицията на страната ни във връзка с данъка внесе известен разнобой в правителството. На него вицепремиерът Меглена Кунева даде да се разбере, че предприетите мерки от финансовия министър Владислав Горанов и екипа му няма да се окажат ефективни. Според вицепремиера Кунева много по-добър резултат биха дали двустранни преговори между България и Гърция, отколкото жалба пред Еврокомисията. Тя бе категорична, че за разрешаването на казуса трябва да се върви по пътя на дипломацията, а не на конфронтацията.
Брюксел очаква изясняване на обхвата на декрета, в който е предвиден този данък, за да може да прецени потенциалния негативен ефект върху общия пазар, съобщи говорителят на Европейската комисия Аника Брайдхард. Тя отказа коментар дали България би могла да получи компенсации от Брюксел за евентуални загуби в резултат на гръцкия данък.
Още по темата

Политика
Разнобой в кабинета заради гръцкия данък срещу България

Икономика
ЕС няма да позволи на Гърция да запази данъка от 26% за сделките с България

Политика
Горанов сезира ЕК за въведения от Гърция 26% данък за сделки с България

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.04 2015 в 16:52
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2015 в 14:57
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.04 2015 в 14:36
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
user4eto
Eвропейските социалисти може да изключат БСП
6екеr4о
Предшественикът на Залужни, ген. Муженко: Трябва да минем в отбрана
6екеr4о
Eвропейските социалисти може да изключат БСП
мнение от IP
Денков постави ултиматум на ГЕРБ, иначе правителството нямало смисъл
случайно прочетох
Шофьор прегази куче в София и избяга
alfakentavur
Eвропейските социалисти може да изключат БСП
alfakentavur
Сглобката пак оцеля: Борисов, Иванов и Василев се разбраха, а главите на шефовете на НЗОК паднаха