Българските евродепутати след победата на Тръмп: ЕС трябва да се ангажира повече с отбраната си (обновена)

Евродепутатите отбелязаха, че не трябва да се чакат избори в други държави, за да се състави правителство у нас

Кристина Минчева, Брюксел 06 ноември 2024 в 11:37 3392 0

Ева Майдел

Снимка ЕП

Ева Майдел, ЕНП

Част от българските евродепутати смятат, че Европейският съюз трябва сериозно да помисли за отбраната си след победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. 

Ева Майдел от ЕНП отбеляза, че ЕС ще стане много по-решителен по отношение на теми, свързани с отбраната, вътрешния пазар и други политики. Андрей Ковачев (ЕНП) вижда победата на Тръмп като допълнителна мотивация за европейската индустрия, а Радан Кънев (ЕНП) отбеляза, че ще се затрудни търговската политика и Европа трябва да преосмисли климатичната си политика. Цветелина Пенкова от групата на "Прогресивния алианс на социалистите и демократите" пък посочи, че очакванията могат да бъдат оправдани, тъй като политиката на Тръмп е позната.

"Отношенията между САЩ и Европейския съюз ще станат много различни. ЕС ще стане много по-решителен по отношение на теми, свързани с отбраната, вътрешния пазар и много други политики. Ще трябва по-добре да помислим над това, че за много неща, за които сме разчитали на САЩ, вече ще трябва сами да се справяме", коментира Ева Майдел. 

По думите ѝ на тези избори в САЩ въпросът беше несигурността - икономическата и физическата и това до голяма степен предопредели изразителната победа на Тръмп. 

"Отношенията с ЕС ще станат много по-различни. Постигането по споразумения и политическите съгласия ще става все по-трудно, когато говорим за Украйна, за Ливан, за Китай. Ще се приравни до това кой печели повече. Ние се надяваме, че няма да бъдем приравнени до отношение като това, което Тръмп има към Китай", коментира още Майдел пред журналисти в Брюксел. 

Тя отбеляза, че ЕС ще стане много по-решителен по отношение на теми, свързани с отбраната, вътрешния пазар и други политики. 

"ЕС трябва да се подготви да поеме по-голяма тежест от помощта за Украйна с цел да направим така, че Русия да седне на масата на преговорите", каза още  Майдел.

Тя посочи още, че САЩ е партньор на ЕС по отношение на технологичното развитие, тъй като имат сходни ценности и трябва да работят заедно. 

"Доналд Тръмп ще гледа на нашите отношения като бизнес. Ако е удовлетворен, ще има възможност да бъдем партньори. Няма как да водим битка с Китай, ако не създадем устойчиво партньорство със САЩ", смята българският евродепутат.

Според Майдел фокусът на втория мандат на Тръмп във външната политика ще е върху Китай и вероятно Северна Корея.

Евродепутатът Андрей Ковачев от ЕНП пък вижда победата на Доналд Тръмп като допълнителна мотивация за европейската индустрия. 

"Избирането на Тръмп е възможност за ЕС да се стегне и да инвестира повече в своята конкурентоспособност."

По думите му геополитически остава да се види дали има равенство в позициите, които се правят по време на предизборна кампания, и каква ще бъде новата политика на Вашингтон по отношение на Украйна, Русия, Ливан, Тайван.

"Ние сме стратегически партньори в сферата на отбраната, икономиката, търговията, сферата на защитата на правата на човека, но не трябва да зависим от решенията на САЩ. ЕС трябва да отделя повече за отбраната и да не зависим само от САЩ", коментира Ковачев.

Радан Кънев също отбеляза, че Европа ще трябва да се ангажира много по-силно с отбраната си, отколкото сега. Според него след победата на Тръмп ще се затрудни и търговската политика и Европа трябва да преосмисли климатичната си политика, защото целите на Парижкото споразумение са непостижими при републиканска администрация и Конгрес.

"Резултатът не е окончателен, но изглежда сигурен и много по-убедителен. Това, което нас ни интересува е, че се очертава един изключително силен мандат на Доналд Тръмп поне първите две години. От европейската перспектива това не са добри резултати. Отношенията между САЩ и Европа не бяха розови и при Джо Байдън, но сега ще бъдат сложни", заяви Радан Кънев пред журналисти в Брюксел.

Според него е наложително една политика, която е обявена за приоритет, като отбраната на Европейския съюз, най-накрая трябва да се проведе. Той добави, че европейските държави трябва да положат неистово усилия за съхраняване на НАТО, защото то включва Обединеното кралство, Норвегия, не само САЩ и държави от ЕС.

Кънев отбеляза още, че заявките на Тръмп, с които спечели центристкия вот, са заявки за брутален икономически протекционизъм. "Пазарите все повече се затварят, големите икономически играчи се заемат с налагане на прогресивни мерки. Европа е отворена към световните пазари и трябва да мисли за засилване и укрепване на пазара."

По думите на българския евродепутат изборът, на който и да е републикански президент, означава, че Парижкото споразумение за климата е утопия.

"Неговите цели са непостижими. Това означава, че европейските цели за 2030 и 2050 г. са непостижими. ЕС трябва категорично да преосмисли каква политика води за постигането на целите, каква политика води, ако тези цели не са постижими. Европа трябва да мисли за климатичната политика като сценарий, в който САЩ не участва."

Евродепутатът Цветелина Пенкова от групата на "Прогресивния алианс на социалистите и демократите" посочи, че очакванията могат да бъдат оправдани, тъй като политиката на Тръмп е позната. Според нея важно за ЕС и България е външната политика на САЩ.

Като основна разлика между Доналд Тръмп и Камала Харис, Пенкова посочи политиката им по отношение на войната в Украйна.

"Тръмп ще заложи на по-практичен подход на търсене на диалог. Считам, че от тази гледна точка това е важно за България и Европа."

По думите ѝ може да има търсене на едностранни споразумения между отделни държави членки на ЕС и САЩ, което не е "идеалният вариант".

"Погледът ще бъде обърнат навътре към САЩ - развитие на индустрия, конкурентоспособност. Фокусът може би ще е към Китай, не толкова към ЕС", посочи още тя.

Как изборите в САЩ ще се отразят в България

По отношение на съставяне на правителство у нас българските евродепутати отбелязаха, че не трябва да се чакат избори в другите държави.

Андрей Ковачев смята, че е "унизително да чакаме изборите в другите държави, за да оправим нас самите". Той призова българските политици да седнат на масата и да не чакат никой от "САЩ Москва или Китай и да направят правителство".

Радан Кънев отбеляза, че приоритетите, които се очертават в Европа, се отнасят и за България, но в по-голяма степен, защото сме на източния фронт по отношение на НАТО и ЕС.

"България трябва да мисли много бързо за отбранителните си способности и съчетаване с тези способности на други държави като Полша и Румъния. Трябва да активизираме много европейската си политика, но това без стабилно правителство в България е невъзможно."

"Очевидно преговори няма и това е големият проблем. А към настоящия момент по нищо не личи да има преговори дори неофициални. Има разговор през медиите, което намалява шанса за преговори", смята българският евродепутат.

По думите му има изявен победител на изборите с много слаб резултат (ГЕРБ- б.р). Победител, който има нужда от няколко партньора за съставяне на правителство.

"Да се предполага управление без ГЕРБ, е несериозно. ГЕРБ може да търси две мнозинства - едното в партньорство около фракцията на Делян Пеевски и второто с ПП-ДБ. Борисов не може да осъществи мечтата си да има правителство и с ПП-ДБ, и с ДПС-Ново начало. Това е невъзможно", отбеляза Кънев.

Той допълни, че третият вариант са нови избори, но това е следваща стъпка към задълбочаване на кризата.

Цветелина Пенкова пък смята, че България няма да има проблем с новата администрация в САЩ.

    Кристина Минчева

    Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите