На фона на динамичното развитие в индустрията имамe възможност да изберем пътя на успеха и да бъдем лидер, а не наблюдател в новата икономика.
Това послание отправи президентът Росен Плевнелиев, който взе участие в годишната конференция на Глобалния предприемачески мониторинг България (GEM), съобщава прессекретариатът на държавния глава.
Проектът GEM от 1999 г. ежегодно оценява дейността на бизнеса и националните характеристики в икономиката на над сто държави. Днес GEM е най-мащабното проучване на предприемачеството и оперира с бюджет, възлизащ на над 9 млн. долара.
Предприемачеството трябва да бъде готово за дълбоки промени в световната индустрия, предупреди президентът и отбеляза значимия прогрес на българските стартиращи предприятия през последното десетилетие.
"Българските старт-ъп предприемачи вече генерират приходи, създават хиляди работни места, радват се на изключително доверие в международен план, възползват се и утвърждават иновации", заяви Росен Плевнелиев. Той изрази гордостта си от факта, че в международните класации София е класирана измежду десетте най-добри града за стартиращи компании.
Държавният глава призова бизнеса да се използва възможностите за финансиране, гарантирани от Европейския съюз. "България беше първата страна, която се възползва от оперативните програми на ЕС, за да подпомогне стартиращите предприятия в най-ранна фаза", напомни президентът. "Имаме огромен брой талантливи млади хора и инструменти за финансиране, както и голям брой положителни примери за доказали се в целия свят млади компании", заяви още Росен Плевнелиев и отбеляза, че над 3 000 новостартиращи предприятия имат възможност да получат финансиране до края на 2020 г. чрез европейските оперативни програми.
Пред водещи имена в областта на предприемачеството и науката Росен Плевнелиев изрази убеденост, че България притежава необходимите фактори, за да бъде успешна в динамично променящата се бизнес среда в световен мащаб.
Президентът изброи приоритетите на България, чрез които предприемаческата среда ще продължи да се подобрява.
"Иновациите, дуалната система на образование, информационните екосистеми и енергийната либерализация и диверсификация за последните пет години се превърнаха в неотменима част от дневния ред на страната в полза както на настоящите, така и на бъдещите успешни предприемачи", каза държавният глава.
„Към 2015 г. софтуерната индустрия в България вече съставя 1.86% от брутния вътрешен продукт и дава работа над 17 500 специалисти. Предприемачеството и финансирането в сферата на новостартиращите предприятия в България е успешно, но нашата работа не е приключила", категоричен беше държавният глава. Той призова държавните институции да работят, за да има в страната необходимия човешки ресурс и съобразено с изискванията на успешните индустрии образование. "За да продължим в този дух, държавата трябва да създаде поколение от образовани и активни млади хора и да насърчава предприемаческата култура. Бъдещето на България се случва не на фронта, а в класните стаи", допълни Росен Плевнелиев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
77927
5
04.10 2016 в 14:52
25665
4
04.10 2016 в 13:15
Последни коментари
dolivo
Непълнолетни с черни качулки са нападателите в столичен мол
dolivo
Задържаха 73-годишна българка за ало измама в Гърция
dolivo
Съдът във Варна разпореди на прокуратурата да доразследва делото за изтеклата фекална тръба
Джендо Джедев
Рекорден пети провал в избора на председател на НС: ПП-ДБ пак се раздели. БСП не мръдна от номинацията си
Mateevk
Социалистите в СОС искат да не се учи на 3 януари