На 10 октомври Борислав Сарафов бе номиниран за главен прокурор. Както OFFNews писа, след номинацията на Борислав Сарафов (единствен кандидат за поста), ПП-ДБ заявиха, че ще сезират Конституционния съд по случая. Към тях се присъединиха и депутатите около Ахмед Доган.
Днес Адвокатската колегия в Пловдив също излезе с позиция. В нея адвокатите посочват, че "Очевидно се повтаря сценарият от „избора“ на предходния главен прокурор – излъчване в последния момент на една кандидатура, удобна за статуквото, без значение от липсата на обществено доверие в тази фигура и липсата на подкрепа от страна на правната общност," и призовава Висшия съдебен съвет "да прекрати процедурата по избор на главен прокурор поради липсата на необходимите високи нравствени и професионални качества у единствения заявен кандидат за поста и поради отсъствието на други номинации, отговарящи на изискванията на Конституцията за ръководител на българската прокуратура."
OFFNews публикува писмото на Адвокатската колегия в Пловдив без редакторска намеса.
"ПОЗИЦИЯ
НА АДВОКАТСКИ СЪВЕТ
НА АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ – ПЛОВДИВ
по повод предложението за издигане на кандидатурата на Борислав Сарафов за кандидат за поста Главен прокурор на РБ, внесено от трима членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет – Стефан Петров, Светлана Бошнакова и Пламен Найденов
С решение, прието на заседание, проведено на 19.07.2019 г., Висшият адвокатски съвет е приел Становище относно качествата, които трябва да притежават кандидатите за Главен прокурор на Република България, обосновано от обстоятелството, че адвокатурата всякога е длъжна за вземе становище по обществено значими въпроси, какъвто без съмнение е предстоящият избор на главен прокурор, както и че за всички български граждани и юридически лица е от значение, кой ще бъде следващият Главен прокурор на Република България, с оглед функцията му да осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори /чл. 126, ал. 2 от Конституцията на Република България/.
В становището на Висшия адвокатски съвет се посочват в отделни пунктове изискванията, на които следва да отговаря личността на бъдещия главен прокурор, сред които:
• Да е високообразован юрист със задълбочени теоретични (на академично ниво) и практически познания по специфичните конституционни функции на прокуратурата;
• Да познава съвременните тенденции в развитието на прокурорската институция и да има волята да ги провежда в практиката;
• Да работи за утвърждаване на принципите на независимост, законност, безпристрастност, ефективност и справедливост в работата на прокуратурата;
• Стриктно да се придържа към спазване на Конституционните принципи и норми, европейските правила и общочовешки ценности;
• Да зачита и да е зачитал и в досегашния си професионален и личен живот върховенството на закона и правото, правата, свободите, честта и достойнството на човека;
• Да е заслужил обществен авторитет с принципност, честност, почтеност и личен морал;
• Да е разпознаваем естествен лидер на цялата правна общност, човек с богата култура и ерудиция, с неоспорими морални и етични качества.
Считаме, че тези изисквания отговарят в пълна степен на очакванията на правната общност и в частност на българската адвокатура, както и на българското общество към личността на бъдещия главен прокурор, с оглед на което се присъединяваме изцяло към същите. В конкретния случай кандидатът за поста е известен на широката общественост, защото вече повече от година Борислав Сарафов е определен за И.Ф. главен прокурор, а преди това същият заемаше длъжността Заместник - главен прокурор и Директор на Националната следствена служба.
Бидейки свидетели на медийния конфликт между предишния главен прокурор Иван Гешев и тогавашния му заместник Сарафов, разразил се само осем дни след т.нар. „атентат“ срещу Иван Гешев, когато настоящият кандидат за поста изнесе пространно обяснение и „подробности“ от атентата и застрашените лица, от които впоследствие се отрече, застъпваме становището на Олга Керелска, член на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, че „Този скандал уронва по недопустим начин престижа на съдебната власт. Това, което става, е унизително и за прокурорите, и съдиите, като част от съдебната система в България“.
Нещо повече, в сигнала си до Висшия съдебен съвет с искане за отстраняване на Иван Гешев Сарафов заявява: „Познавам господин Гешев и именно затова обявявам, че се страхувам за живота си“ и помоли за охрана. Тези изявления означават, от една страна, че г-н Сарафов е бил мълчалив наблюдател на погазването на закона от Иван Гешев, вместо да изпълнява конституционно вменените му задължения на прокурор, а от друга страна, ако така изложените от него твърдения са останали недоказани – че същият не изпитва скрупули неаргументирано да обвинява все още заемалия поста главен прокурор. До момента също така не са разсеяни съмненията за близостта на Борислав Сарафов с кръга „Осемте джуджета“.
Очевидно се повтаря сценарият от „избора“ на предходния главен прокурор – излъчване в последния момент на една кандидатура, удобна за статуквото, без значение от липсата на обществено доверие в тази фигура и липсата на подкрепа от страна на правната общност. Излъчването на заместника на Сотир Цацаров и Иван Гешев като единствена кандидатура за този пост, показва стремежа на настоящия състав на Висшия съдебен съвет да се продължи тенденцията в работата на българската прокуратура, която с основание търпи огромни критики в страната и в докладите на Европейската комисия, касаещи върховенството на правото в България и борбата с корупцията.
Подобен „избор“ само ще засили дефицита от справедливост в работата на правоохранителните органи и ще понижи драстично доверието в институцията от страна на българските граждани, което и без друго е на критично ниско ниво.
Бихме искали да припомним, че ръководена по този начин, прокуратурата не успя да намери данни за престъпление по отношение на нито един от хората, включени в списъка „Магнитски“, касаещ участие в корупция на най-високо ниво. Очевидно с този знак, настоящият състав на Висшия съдебен съвет показва, че влиянието на тези лица върху органа, призван да управлява съдебната система, продължава е нетърпимо голямо.
Според нас Висшия съдебен съвет в настоящия си непопълнен състав, в който голяма част от членовете са с отдавна изтекъл мандат, избрал вече един негоден за поста главен прокурор при сходни обстоятелства и при липса на всякаква прозрачност, няма нито моралното, нито основано на Конституцията право да пристъпва към избор на нов главен прокурор, който ще управлява българската прокуратура в следващите седем години.
Изумени сме от факта, че на три последователни заседания на Висшия съдебен съвет не се направиха никакви предложения за главен прокурор и в последното възможно заседание се оказа, че се предлага само един кандидат.
Далеч сме от мисълта, че в прокуратурата няма прокурори с високи професионални и нравствени качества, които да бъдат предложени за поста главен прокурор. Изумени сме и от факта, че само преди месец министърът на правосъдието г-жа Мария Павлова се отказа публично от правото си да предложи кандидат за поста. Всичко това показва, че пред обществото се разиграва един театър, целящ да покаже липса на подходящи кандидати и един предизвестен избор, основаващ се на сценарий, силно наподобяващ този при предходния „избор“.
В качеството си на орган на Адвокатска колегия Пловдив, чувствайки отговорността си пред нашите колеги и българското общество, заявяваме категоричното си несъгласие с провеждането на избор на главен прокурор на Република България по фиктивна процедура, с участието на един единствен кандидат с твърде дискусионни морални и етични качества и обществен авторитет.
Апелираме към Висшия адвокатски съвет да заяви изрична и отговорна позиция, дали личността на г-н Сарафов отговаря на критериите, залегнали в Становище относно качествата, които трябва да притежават кандидатите за Главен прокурор на Република България, прието на заседание, проведено на 19.07.2019 г.
Призоваваме Висшия съдебен съвет, като вземе предвид цялостното поведение на г-н Сарафов, както по повод неверните внушения към българското общество при представянето на т.нар. „атентат“ срещу Иван Гешев на 01.05.23 г., така и последващите му действия, да прекрати процедурата по избор на главен прокурор поради липсата на необходимите високи нравствени и професионални качества у единствения заявен кандидат за поста и поради отсъствието на други номинации, отговарящи на изискванията на Конституцията за ръководител на българската прокуратура.
Апелираме към всички адвокатски колегии и колеги в страната, които се чувстват обществено ангажирани и отговорни, да изразят своята позиция по поставените въпроси, като вярваме, че пораждането на обществен дебат по темата, ще позволи за главен прокурор да бъде избрана личност, отговаряща в най-пълна степен на критериите и очакванията не само на правната общност, но и на българското общество в цялост!
АДВОКАТСКИ СЪВЕТ НА АДВОКАТСКА КОЛЕГИЯ ПЛОВДИВ"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
22258
1
12.10 2024 в 14:12
да си седи временен.
Последни коментари
Евакуираха централата на БСП заради сигнал за бомба
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Черна Коледа: Четирима убити и десетки ранени при атаката на базар в Магдебург
Корнелия Нинова основава движение ''Непокорна България''
Работник е загинал при трудова злополука в Мини Марица - Изток