Ремонтът на "Къщата на Фингов" на столичната улица "Шипка" 38 започва. Това е първата сграда-паметник на културата, която ще бъде възстановена по новата програма на СО "Културно наследство".
Проектът за реставрация е на арх. Иван Бобев. По програмата общината не дава пари, а проектна документация.
Къщата, която е виден представител на стила "сецесион" и е била различни неща през годините, вкл. дом на Националния институт за паметниците на културата, щеше да бъде съборена, като само част от фасадата да бъде запазена от новите собственици, а на мястото да се появи пететажна сграда. Проектът обаче бе върнат и в крайна сметка фирмата "Бългериън кънстракшън хаус" се отказа от намеренията си "да надгради" къщата на арх. Георги Фингов.
За къщата на арх. Георги Фингов на ул. "Шипка" N 38 са одобрени проекти за реставрация, преустройство и реконструкция с адаптация на сградата и е съставен протокол за откриване на строителна площадка. Проектът запазва изцяло оригиналното фасадно решение на сградата и автентичността на обемно-пространствената и планова структура в съответствие със статута й на недвижима културна ценност, съобщи преди дни НАГ.
Къщата ще може да се ползва като сграда тип "резиденция" с жилищни и представителни функции.
Условно трите съществуващи нива се обособяват като отделни функционални зони - на партера е представителната част на сградата с организиран дневен тракт, в сутерена са стопански и помощни помещения с връзка към новопроектираният гараж, на второто ниво са представителни помещения, а на третото (подпокривно) са семейни помещения.
Трите нива са взаимно свързани при организирани функционални връзки съответстващи на желанието на собствениците. За нуждите на съвременното обитаване осигурената вертикална комуникация в сградата се осъществява посредством нова стълба и нов асансьор в зоната на съществуващото стълбище (бивше „слугинско“). Новата стълба е решена в духа на сецесиона и времето, в което е строена сградата. Тя е с ясно изразено овално око, което свързва всички обслужвани нива. Предвижда се настилката на стъпалата да е дървена.
Новата функционална схема се подчинява на стремежа в максимално възможна степен да бъде съхранена автентичната планова композиция на етажните разпределения, като е съобразена със съществуващите помещения и специфичната конструкция, уточняват от НАГ.
Kъщaтa e cтpoeнa пpeз 1908 г. зa нyждитe ceмeйcтвoтo нa apx. Гeopги Фингoв, пo нeгoв пpoeĸт. Tя e билa в близocт дo знaĸoви cгpaди ĸaтo Coфийcĸи Унивepcитeт, Цapcĸия двopeц, Hapoднoтo cъбpaниe и дp, ĸaтo зacтpoявaнeтo нa ĸвapтaлa e зaпoчнaлo oĸoлo 1890 гoдинa.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Непълнолетни с черни качулки са нападателите в столичен мол
dolivo
Задържаха 73-годишна българка за ало измама в Гърция
dolivo
Съдът във Варна разпореди на прокуратурата да доразследва делото за изтеклата фекална тръба
Джендо Джедев
Рекорден пети провал в избора на председател на НС: ПП-ДБ пак се раздели. БСП не мръдна от номинацията си