От екологичното сдружение "За Земята" и "Грийнпийс" — България призоваха гражданите да изпращат писма до Изпълнителна агенция по околна среда, в които да настояват в ТЕЦ „Брикел" да не бъдат изгаряни отпадъци. Писма могат да бъдат изпращани до 27 февруари.
"По този начин гражданите ще могат да се включат активно в борбата за по-чист въздух и здравословна среда за живот. В противен случай централата до град Гълъбово, свързвана с бизнесмена Христо Ковачки, ще гори отпадъци съвсем законно", заявиха от "За Земята" и "Грийнпийс" - България.
Двете организации също ще се включат със становища по публичната консултация. Според тях ТЕЦ „Брикел" е поискал да добави отпадъци като гориво в пещите си още през 2018 година и регионалната инспекция в Стара Загора е заявила, че тази дейност няма нужда от оценка на влиянието върху околната среда и хората.
„Грийнпийс" - България и Екологично сдружение „За Земята" са завели дело срещу решението и са го спечелили на първа инстанция.
От двете организации твърдят, че докато се чака финално решение на втората инстанция, централата се опитва да „подмине" всички процедури по оценка на въздействието и директно да добави в разрешителното си за работа горенето на отпадъци.
„За всички е ясно, че докато министърът се опитва да „успокоява" народа, че вносният отпадък ще се връща в страната, откъдето е дошъл, въглищни централи като тази на „Брикел" ЕАД предприемат стъпки за узаконяване на горенето на тези отпадъци и връщането им обратно в България, този път — напълно законно", коментира Меглена Антонова от „Грийнпийс" — България.
Данита Заричинова от "За Земята" обясни, че "докато цяла България се възмущава на вноса и изгарянето на отпадъци, леката ръка, с която се издават разрешителни, е шокираща. Така излиза, че на практика проблемът е много трудно да бъде доказан, защото документално централите са изрядни".
Според нея изборът дали ще замърсяваме въздуха с нелегално внесен или с роден отпадък е меко казано абсурден.
Единствено активното включване на гражданите и изпращане на писма до Изпълнителната агенция по околна среда към министерството може да промени баланса на силите в борбата на хората за чист въздух, добява Заричинова.
В съобщението си двете организации пишат, че "тъй като изгарянето на отпадъци е продиктувано от факта, че въглищата са все по-скъпи, е крайно време да се заговори за бъдещето на общините като Гълъбово, зависими от въгледобива. Те биват оставени да се борят с наследство като безработицата и замърсяването, докато българското правителство настоява, че ТЕЦ-ове няма да бъдат затваряни и не представят план за енергиен преход".
"Централите на въглища стават малко по-малко икономически нерентабилни. Въпреки това собствениците им получават силна държавна подкрепа да продължат да работят и да замърсяват", смятат от "За Земята" и "Грийнпийс" - България.
"Междувременно Европейската комисия обяви създаването на Фонд за справедлив енергиен преход, специално насочен към зависимите към въглищата региони. Той е шанс хората, които плащат цената на замърсяващата енергетика със здравето си, да се превърнат от вечни губещи от една загиваща система, в печеливши от новата икономика. От българските институции зависи дали това ще се случи на практика", категорични са от двете организации.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)