Вторият ден от теста за деветокласниците по природни науки, който трябва да ги подготви за тестове тип PISA, се провали заради проблем с акаунтите, алармира директорът на столичното 119-о училище Диян Стаматов.
Тестът се провежда изцяло на електронни устройства и проверява функционалната грамотност на учениците по определени предмети. За да се регистрират, учениците е трябвало да използват акаунтите си в държавната образователна платформа на МОН - НЕИСПУО. Именно там е възникнал проблемът.
Вчера, 14 октомври, бе първият ден от електронния тест, на който се явиха 28 000 деветокласници. Заради ограничен брой устройства останалите ученици трябваше да се явят днес.
Изпитът бе въведен пробно от министър Галин Цоков заради слабото представяне на българските ученици на международното изследване PISA. Идеята е учениците да се запознаят с формата на изследването. Оценките от теста ще могат да се впишат в дневника като текущи оценки по желание на ученика.
На теста днес трябваше да се явят 26 000 ученици.
Преди началото на тази учебна година МОН възнамеряваше да се откаже от услугите на частните електронни платформи и училищата да ползват само НЕИСПУО. След като служители в системата остро възразиха заради често възникващите грешки в държавната платформа, тази идея отпадна.
МОН коментира, че в днешния ден са възникнали различни технически проблеми, които са забавили началото на теста. Сега се анализират сигналите от засегнатите училища. Не се уточнява колко са те.
През вчерашния ден входът в системата се осъществяваше през генериран QR код, а в днешния – чрез въвеждане на потребителско име и парола. Това е довело до трудности при влизане и допълнително натоварване на системата, поясняват от министерството.
Днес общо над 16 500 деветокласници са преминали през теста и са го предали. Останалите около 10 хил. ученици са се отказали или са срещнали технически проблеми в хода на решаването му. За тях ще бъде организирана допълнителна дата, в която по желание могат да се явят отново на онлайн теста, допълва МОН.
Тестът се състои от три части – по биология и здравно образование, по физика и астрономия и по химия и опазване на околната среда.
Всяка част от теста включва до 10 задачи/казуса с въпроси към тях с избираем отговор и/или с кратък свободен отговор. За работа върху всяка част ученикът разполага с 30 минути, като до приключването ѝ може да се връща и да променя отговорите си. Веднъж потвърдил приключването на работата си по съответната част, той започва с решаване на следващата част и не може да се връща към предишната.
Сегашното изследване поставя фокус върху важни теми от изследването PISA 2025, като типът задачи и средата се доближават до тези в международното проучване. От друга страна се подпомагат и учителите в задаването и оценяването на такъв тип задачи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3000
2
15.10 2024 в 14:12
1027
1
15.10 2024 в 11:46
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара