Столична община въвежда пилотно училищни автобуси. Първите ще са за децата от 1-ви до 4-ти клас в 18 СУ “Уилям Гладстон” и 32 СУ “Свети Климент Охридски”, които ще функционират като част от градския транспорт.
Родителите на малките ученици ще могат да се възползват от тях в рамките на два поредни месеца през следващата година.
Тестовите автобуси ще обслужват две от най-големите училища в централната част на града, където ежедневно се наблюдава струпване на автомобили. Така ще бъде намален трафикът в района на двете училища, като се ограничат кратките пътувания с кола, които родителите предприемат всяка сутрин, за да оставят децата си. Това ще доведе и до намаляване на задръстванията, които се получават в периметъра на училищата, а и като цяло в центъра на града.
Предложението за пилотни училищни автобуси е разработено от проект “Зелена София”. Екипът се фокусира върху анализ на трафика около 9-те централни столични училища. На базата на адресите на децата от 1-ви до 4-ти клас и съвместно с ирландската компания Good Travel Software (GTS) “Зелена София” разработват 9 маршрута, като всеки от тях обслужва 2 училища. За тестовия период са избрани 2 от тях.
Проектираните маршрути са прецизирани и се реализират от направление “Транспорт и градска мобилност”, начело със зам.-кмета г-н Кристиан Кръстев и ОП “Столичен автотранспорт”, съвместно с “Център за градска мобилност”, и имат фиксирано трасе, което използва спирки на градския транспорт. На базата на предварително допитване до родителите има заявен интерес от близо 70 деца.
Проект "Училищни автобуси" е продължение на инициативата "Пеша на училище", която се провежда от 2017 г. В първото издание се включиха 3 училища от различни части на града, а във второто интерес за участие по двата проекта заявиха общо 18.
Екипът на “Зелена София” започна активна работа с ръководствата на тези училища, а през март 2020 г. проведе анкета сред над 2000 родители на деца в началните класове. Резултатите показват, че над 52% от родителите водят децата си с автомобил до училище. Причините за това са различни, но това, което родителите посочват като основно свое притеснение за безопасността на децата, е трафикът.
Настоящият пилотен проект има за цел да адресира именно тези проблеми, като осигури безопасно придвижване на децата до училище чрез специализиран транспорт. Това гарантира и по-чист въздух, благодарение на намаления автомобилен трафик в района на училищата.
“Интересът от страна на родителите е голям, което много ни радва. Училищните автобуси ще облекчат и самите тях, защото – както показаха проведените анкети – родителите смятат трафика за основна заплаха за безопасното придвижване на децата в града. Надяваме се, че родителите започват да разбират, че са част от проблема, но сега могат да бъдат част и от решаването му”, допълва Елица Панайотова.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)