Над 900 птици, сред които редки породи, са унищожени в Аграрния университет в Пловдив заради установен птичи грип по животните, които от години се отглеждат в опитната база на учебното заведение.
Над 400 студенти няма да могат да карат практика в птицефермата поне до лятото, а генофондът ще бъде трудно възстановен, предаде БНТ.
В началото на този месец десетки птици от учебната база на Аграрния университет започнали да измират. Направените две проби показали, че животните са болни от Инфлуенца. За да не се разпространи заразата, от Агенция по храните са унищожили всичките 900 обитателите на фермата. Сред тях – над 40 вида редки птици – кокошки, гъски, патици и токачки.
"Неприятното е, че всъщност голям фенофонд се загуби. 4 породи патици, отделно така наречената "няма" или "мускусна патица", 4 породи гъски, над 30 различни породи кокошки и сред тях "мехел", която е специфична белгийска порода, "аролкана", много специфична, която снася синьо-зелени яйца, една френска порода, която снася шоколадови яйца", каза доц. Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет - Пловдив:
Тя допълни, че много от птиците не са местни породи и са декоративни.
Проф. Васко Герзилов от катедра "Животновъдни науки" – Аграрен университет - Пловдив допълни, че от пролетта университетът ще започне да купува яйца от чужбина. "Имаме инкубатори, съвременни, в които ще ги инкубираме и най-вероятно ще си възстановим фонда от птици", посочи той.
Според експерти, най-вероятно заболяването е пренесено от диви птици. Фермата е дезинфекцирана, а зоната на 3 километра около нея се наблюдава.
В учебната база, която е създадена преди 30 години, се обучават над 300 студенти от 5 специалности. С унищожаването на птиците се прекъсват практическите занятия на терен.
Според Русен Недев, управител на Учебно-тренировъчно поле, след унищожаването на птиците студентите ще учат само на теория.
"Учебният процес ще пострада, защото ние водим тук студенти като ги обучаваме на терен. Казваме им някои особености по отношения отглеждане на птиците, поведението на птиците. Базата е много добра, защото тук птиците са пуснати и могат да извършват всички свои поведенчески инстинкти, включително и прашна баня и това ги прави така наречените щастливи птици", посочи от своя страна проф. Герзилов.
За да не се прекъсва практиката, от университета искат по-облекчен режим за достъп на студенти до частните птицеферми, както и бъдеща защита от болестта.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир