Спаси София предлага Червена зона за 5 лв./ч, намаляване с 1/2 на служебния абонамент за паркиране

Сред предложенията за реформа са и включването на още квартали в Зелената зона и изграждане на нови паркинги

OFFNews 03 June 2025 в 11:25 5595 9
Реформа в паркирането

Снимка СС

Реформата в паркирането според "Спаси София".

Общинските съветници на "Спаси София" предлагат нови правила за паркиране в столицата, значително подобряване на живота на софиянци и мащабни инвестиции в нови паркинги и автобуси. Сред предложенията са въвеждане на Червена зона в центъра на града, намаляване наполовина на служебния абонамент за паркиране и включването на още квартали в Зелената зона на столицата.

Според общинарите на Борис Бонев реформата е закъсняла и необходима, за да може движението в София да бъде облекчено, а намирането на свободни паркоместа – улеснено.

Предстои осезаемо намаляване на броя служебни абонаменти и места за институции, с което ще се освободят около 500 нови паркоместа само в центъра, където недостигът е най-голям.

"Край на безкрайните служебни абонаменти, които превръщат улиците в частни паркинги. С новите правила ги намаляваме наполовина, увеличаваме цената на привилегията и въвеждаме максимални квоти – до 10% от общия брой места. Така премахваме една от най-големите несправедливости – на символична цена да се наемат части от публичната инфраструктура", посочи лидерът на СС Борис Бонев.

Предложението предвижда и въвеждане на Червена зона в центъра за 5 лв. на час, която цели да намали натиска на автомобили в историческата част на града, както и да облекчи ежедневието на живущите.

"Отговаряме на исканията на жителите в центъра, защото там търсенето отдавна надвишава предлагането, а промени не са правени от 2012 г. Правилата за паркиране са неактуални и не помагат за регулиране на движението в града", коментира Андрей Зографски.

По думите на общинския съветник предвижда се зоната в центъра да работи всеки ден между 9 и 21 ч., с което се цели намаляване на броя коли, увеличаване на свободните паркоместа и по-приятна среда за живот.

Зелената зона също ще бъде разширена в квартали, в които проблемите с паркирането са непоносими от години. Сред водещите мотиви на общинските съветници е гарантирането на ред – тротоарите и зелените площи се освобождават, старите коли се премахват и се въвеждат еднопосочни улици с маркирани места за паркиране. Така се намаляват колите по улиците и се освобождават повече места за онези, които истински се нуждаят от тях. Опитът в квартали като "Лозенец", "Яворов" и "Оборище" еднозначно показва, че след въвеждането на Зелена зона, движението е далеч по-подредено и безопасно, а ежедневието на хората е чувствително улеснено.

"Затова предлагаме зони и в "Слатина", "Изгрев", "Триадица", "Красно село" и "Сердика", отбеляза Андрей Зографски.

Всички допълнителни приходи от паркирането ще се инвестират за 150 модерни автобуса и строителство на етажни паркинги.

"Средствата няма да отиват в ЦГМ, а ще ги инвестираме за осигуряване на повече паркоместа и подобряване на градския транспорт като основна алтернатива", изтъкна Борис Бонев и припомни, че точно тези инвестиции са били сред основните обещания на "Спаси София" и кмета Васил Терзиев.

"Планирано е закупуване на 150 автобуса - с нисък под, климатик и най-висок екологичен клас, с което всички автобуси в София ще станат модерни, достъпни и комфортни. Знаем, че общината е длъжник на гражданите и затова променяме модела – набелязали сме терени за строителство на етажни паркинги и вече задвижихме строителството за някои от тях", допълни Бонев.

От "Спаси София" са категорични, че не се предвижда повишение на цената на винетните стикери за живущи.

"Искаме да предпазим и да подобрим живота им. Затова не променяме цените на стикерите за живущите, а само актуализираме цената за почасово паркиране. С това ясно показваме, че предимство трябва да имат хората, които живеят в съответната зона, както и желанието ни приходящият трафик да намалее", посочват общинарите.

По думите им реформата на паркирането е справедлива и отговаря на днешните нужди на града. Тя ще подобри живота на всички – ще улесни паркирането, ще освободи тротоарите, ще въведе ред в движението и ще адресира проблемите на всеки квартал поотделно.

"Очевидно е, че досегашната политика е остаряла и не постига целите си. Крайно време е да си признаем, че ако искаме да се движим напред, е нужно да правим смели крачки. Сега е моментът да го направим, за да заживеем заедно в подреден и нормален град", заяви Борис Бонев.

Той призовава гражданите активно да се включат в обсъждането и да споделят мнението си на parkirane.spasisofia.org

    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1983

    9

    craghack

    04.06 2025 в 17:02

    Не лъжа. Хората в Гео Милев бяха против с поне 63 процента:

    https://dariknews.bg/regioni/sofiia/tazi-godina-niama-da-vyvezhdat-zelena-zona-v-stolichnite-kvartali-geo-milev-i-re duta-2306539?utm_source=chatgpt.com

    Откак има Chatgtp лесно затапвам всеки, който необмислено ме обвини в лъжа.

    -60

    8

    4I4ATA

    04.06 2025 в 14:08

    craghack
    04.06 2025 в

    Лъжеш, 52% от хората в Гео Милев и Редута бяха ЗА!

    1983

    7

    craghack

    04.06 2025 в 07:43

    Много нагъл индивид. Хората ги питаха на местен референдум в Гео Милев и 2/3 бяха против. Защото зоната не създава места. Даже ги прави по-малко. Единственото, което прави е пари за лапане.

    3747

    6

    TheRealDruckertreiber

    04.06 2025 в 02:13

    По добре розова зона.

    -280

    5

    jdravun

    03.06 2025 в 17:14

    Може ли утре кмета на Панчарево да направи Черна зона и да не влиза никой ,без адресна регистрация от Панчарево . А мое ли Бургас да направи пембена зона за всички коли с регистрация започваща със с с цена 10 лв?ч

    -280

    4

    jdravun

    03.06 2025 в 16:42

    Тоя е много нагло пишлеме

    2247

    3

    Деспин Митрев

    03.06 2025 в 15:48

    Първо, не можете да давате под наем публична собственост. Второ, парите от зоните за паркиране не могат да отиват в градски транспорт - градски транспорт си е частна(общинска) компания и не може да преливате от публичен ресурс към частни интереси. Градски транспорт ще си финансирате с билетчетата! Трето, паркирането ще се реши, когато построите паркинги, а не като крадете парите на софиянци. В елитни европейски курорти, с които София няма да може да се сравнява и след 1000 години, цената е евро на час. В Страсбург червена зона беше 1.90 евро на час, зелена 0.50 евро на час. А как ли го могат там - ами може би не са потомствени червени тикви научени само да крадат...

    -60

    2

    4I4ATA

    03.06 2025 в 15:28

    Това трябваше да се случи още преди 5 години!

    1983

    1

    craghack

    03.06 2025 в 11:41

    Ненаяли се! Как пък Спаси София все зоната я вълнува? отговорът естествено е ясен. Това е най-сладкото крадене, което може да съществува на този свят. Камари безотчетни пари, които наредените около масата си делкат сладко, сладко.
     
    X

    История и география на футболните джуджета