София разширява до 5 пъти обхвата на зоните, забранени за най-замърсяващите коли

OFFNews 30 November 2025 в 19:54 4546 5

Снимка ЦГМ

До 5 пъти се разширява обхватът на т. нар. нискоемисионни зони в София. От 1 декември до 28 февруари най-старите и най-замърсяващи коли няма да могат да влизат в центъра на града, съобщава бТВ.

Колите от втора екокатегория няма да могат да влизат в т. нар. „малък ринг“ – между улиците „Опълченска“, „Васил Левски“, „Скобелев“ и „Патриарх Евтимий“.

А в „широкия център“ – между булевардите „Константин Величков“, „Сливница“, „Ситняково“ и улица „Сребърна“ през следващите месеци няма да могат да се движат най-старите и замърсяващи автомобили – от 1 екокатегория.

180 камери на общината ще следят за това дали автомобилите от I и II екокатегория влизат в центъра на града.

„Разпознават номерата и в последствие системата прави необходимите проверки, за да се отделят нарушителите от тези, които имат право. Абсолютно всичко се изписва – както и точното местоположение с координати, така и посоката на движение, минутите и секундите, какво е нарушението“, обяснява Димитър Петров от дирекция „Управление и анализ на трафика“ към Столичната община.

От общината изтъкват, че се забелязва спад на старите коли, влизащи в центъра на града. Има обаче и системни нарушители – с по над 30 санкции.

„Нарушението се констатира на входовете на зоната. Ако в рамките на едно денонощие се излезе няколко пъти и се влезе, това са няколко нарушения“, уточни Петров.

Глобите са 50 лева за физически лица и от 500 лева – за юридически.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    2485

    5

    Stoyancho

    01.12 2025 в 10:29

    Нямам думи, все по - сложно става.

    2252

    4

    Деспин Митрев

    30.11 2025 в 22:38

    10 от ДС? Унучета или синчета? :)

    7000

    3

    Неук

    30.11 2025 в 21:37

    Последно Еко категорията или Евро категорията важи. С Еко три съм. Мога ли да влизам или трябва да съм с повече от Евро 3?

    2252

    2

    Деспин Митрев

    30.11 2025 в 21:03

    ДС мисли за парите Ви.

    -8795

    1

    Gunteer

    30.11 2025 в 20:40

    Ми то това е София. Останалото е провинция.
     
    X

    С раздаване на пари раждаемост не се подобрява