За поредна година Софийската математическа гимназия е с най-висок минимален бал за кандидатстване след VII клас в столицата – 485,750 точки от максимум 500. Нейни възпитаници са и петимата пълни отличници на изпитите от националното външно оценяване. Четирима от столичните кандидат-гимназисти с максимален бал са пожелали да останат в същото училище. Петият е предпочел да продължи образованието си в гимназията с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“.
Това показва първото класиране за държавния план-прием в гимназиите, публикувано днес.
И тази година най-желаните паралелки след VII клас в София са с профил „Чужди езици“ – английски и испански. Най-много ученици са поискали да учат в 22-ро Средно езиково училище „Г.С. Раковски – 2181. На второ място е 32-ро Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“ – 2133. След тях е Първа английска езикова гимназия, която през миналата година бе първенец в класацията. Следва я 164-та Гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“.
Най-предпочитаните училища за професионална подготовка са Националната търговско-банкова гимназия със специалност „Електронна търговия“ с изучаване на английски език и Националната финансово-стопанска гимназия със специалност „Икономика и мениджмънт“ с изучаване на английски език. Те са посочени съответно от 1304 и 1294 ученици.
През 2021 г. Националната търговско-банкова гимназия отново бе водеща със специалност „Електронна търговия“ с изучаване на английски език.
На следващо място в предпочитанията на седмокласниците е 51-во СУ „Елисавета Багряна“ – специалност „Компютърна графика“ с изучаване на английски език. След него са Националната търговско-банкова гимназия със специалност „Бизнес администрация“ с изучаване на испански език и Софийската професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов“ със специалност „Системно програмиране“ с изучаване на английски език.
Първите девет училища в София с най-висок минимален бал са същите, както през 2021 г., но с размяна на позиции. Списъка води СМГ „П. Хилендарски“. Тази година на второ място е ТУЕС към ТУ – София, следвано от 91 НЕГ „Проф. К. Гълъбов“.
11 573 ученици от София са участвали в националното външно оценяване след VII клас по български език и литература. По математика те са 11 541. Подалите заявление за класиране са 11 008. От тях 1100 не са класирани – 915 от София и 195 от страната, защото балът им не е достатъчен за паралелките, които са пожелали. Те ще участват автоматично във второто класиране. В държавния план-прием след завършено основно образование в столичните училища са обявени 417 паралелки. От тях 233 са профилираните, а 184 - професионалните.
Седмокласниците могат да проверят къде са приети, като въведат входящ номер и код за достъп на интернет адрес: https://infopriem.mon.bg/
Учениците, приети на първо класиране, могат да се запишат от 13 до 15 юли т.г. включително. В същия срок могат да подадат заявление за участие във втори етап на класиране тези, които не са доволни от първи етап. Това става в училището, в което вече са класирани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)