Електрифицирането на Европа става все по-зелено. Делът на възобновяемите източници в производството на електричество се е увеличил двойно спряно 2004 година и ще продължава да расте, предвид поетия ангажимент от страна на страните в Европейския съюз за климатична неутралност до 2050 година.
Електрическият микс е в много голяма степен различен в отделните държави-членки, като делът на възобновяемите източници варира от над 90 процента в Люксембург до под 15 процента в Малта, като причините са много - от географските условия, наличието на полезни изкопаеми, структурата на конкретната икономика на дадена страна през политическите избори, свързани с атомните електроцентрали.
В този епизод поглеждаме към слънчевия сектор, където сред страните от ЕС най-високо производство на глава на населението имат дългогодишният лидер Германия (макар и с далеч не най-благоприятните природни дадености за това) и новият „шампион“ Нидерландия.
Каква е ситуацията в България, кога интересът (и от промишления сектор, и от страна на гражданите) е бил най-голям и защо, как на два пъти през тази година слънчевите централи са произвели повече ток от АЕЦ и ТЕЦ - това коментираме с Румен Петров, член на УС на Българската соларна асоциация.
„При актуалните цени на оборудването и при настоящите цени на електроенергията, възвращаемостта на инвестицията в една слънчева централа е в рамките на 5-6 години“, казва той. Става въпрос за предвидимостта, нуждата от поддръжка (или по-скоро липсата на такава необходимост) и как въвеждането на нетното измерване на тока, измерен в централи за собствени нужди, може да „отпуши“ сегмента на битовите централи.
И още малко цифри - слънчевите централи в България значително увеличават капацитета си и в страната вече работят над 2000 мегавата слънчеви мощности, като 600 от тях са присъединени през 2022.
За това, че интересът към соларните панели в контекста на битовите нужди на гражданите наистина се увеличава, говорим с Николинка Богданова, галеристка от София – тя и съпругът ѝ от няколко години използват слънчева енергия, най-вече през лятото, когато са на къмпинг, но биха искали да поставят панели и на терасата си. За тях това е едновременно независимост и осъзнат стремеж към по-зелен живот.
По темата за инсталирането на соларни панели на покривите на жилищни сгради погледнахме и към Словения с Нина Ножник, председател на Словенската фотоволтаична асоциация.
Дългосрочно планиране, иновации и глобална перспектива – така действат в Естония, научаваме от Рейн Вакс, ръководител на отдела по енергетика в Министерството на климата в Естония.
Подкастите от поредицата "Green Deal" са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)