Генералният директор на БТА Кирил Вълчев обиколи всичките 193 страни членки на ООН в света. "На 50 години завърших обиколката си на всички 193 държави - членове на Организацията на обединените нации", съобщи той на профила си в социалните мрежи.
В света има общо 195 страни, като само две от тях не са част от Организацията на обединените нации (ООН) - Ватикана и Палестина.
Вълчев пише, че се е забавил с посещението си на последните десет държави заради работата си в БТА с многото ангажименти в България, на Балканите и международни форуми в страни, където е бил много пъти. Той взимал отпуск през трите си години в агенцията и използвал всички натрупани по-рано пари от доброволните си спестовни застраховки, за да отиде на лични разноски и там, където не е бил досега.
193-тата държава, посетена от Кирил Вълчев, е Мианма (бивша Бирма). Ето какво разказва той:
"Но и през тези последни частни пътувания влагах свое време, средства и усилия за намиране на нови източници на информация за БТА от национални новинарски агенции и български общности по света, защото човек трябва винаги да намира начин да връща от полученото с Божията помощ, а аз приех да съм начело на институцията, призвана да разказва на България за света и на света за България понеже Бог беше с мен в усилието да обиколя този свят и в отговор трябва сам да допринеса за знанието за него на повече хора.
Ако е рекъл Господ, ще го направя и като започна да издавам хилядите непубликувани страници мои дневници - пътеписи със снимки от пътуванията.
Мианма беше последната ми 193-та държава, в която бяхме заедно със Силвия на кратко сватбено пътешествие веднага след като на Светла неделя след Великден в храма “Свети Йоан Рилски” в София ни венчаха игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий и ректорът на Софийската духовна семинария епископ Пахомий, след като през февруари подписахме граждански брак край бреговете на българската база на Антарктида пред капитана на българския кораб “Св. св. Кирил и Методий”.
В старата столица Мандалей бяхме в пагодата Кутодау, където е най-голямата книга в света - 729 листа от мрамор под покриви в отделни ступи с изписани по около 100 реда текстове от учението на най-стария клон на будизма, оцелял до днес - Тхеравада. Неговата цел е човек да има волята и силата осъзнато да измине пътя от познатото и общоприетото до висши светове, откъдето всичко може да види по-ясно и да бъде освободен от всякакви заблуди и така пробуден да постигне спасение със собствени му усилия. А в пагодите и храмовете в Мианма като над двете хиляди в долината на древния Баган и прочутия Шведагон в Янгон има златни статуи на стоящ Буда, който пътува още с дрехите си на принц по света, за да си го обясни и сам после да преподава научените уроци.
Преди на 24 май 2024 г. да навърша 51, в усилие - ако перефразираме Химна на светите братя Кирил и Методий - да вляза в историята веч като българин духовно покорил страните и обходил целий мир, научих от всесветовната просвета кой е за всички народи най-важният неизчерпаем вир, за който с Божия помощ трябва всички да се грижим пробудени.
Душата.
Защото, както е казано в “От Матея свето Евангелие” (16:26):
“Каква полза за човека, ако придобие цял свят, а повреди на душата си?”
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
438
1
19.05 2024 в 19:00
А има хора дето границата не са видели. И още по-лошо, такива дето извън село не са излизали.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара