98% от ВЕЦ-овете в страната нарушават законите на страната и ЕС, 68% са с тежки нарушения, 76% от всички ВЕЦ-ове са в НАТУРА 2000. След 2000 г. са построени около 170 нови ВЕЦ-а, като вече има около 260 работещи.
Това обявиха от сдружение „Балканка“ на брифинг по повод ситуацията с водоизточните и ВЕЦ-овете в страната.
„Доброто състояние на реките е изключително важно и за самите питейни източници, като водата в реката и водата в подпочвените води са хидравлично свързани, и ако една река бъде замърсена, то това неминуемо замърсява и подземните води, откъдето се черпи вода“, заяви Димитър Куманов от сдружението.
Той даде пример с р. Струма в Перник. През 2019 г. имаше над 10 случая, в които реката течеше във различни цветове на дъгата.
По-повод яз. "Студена" той добави, че през 2018 г. в язовира има 10 млн. кубика вода, през юни 2018 г. има 18 млн. кубика, което означава, че през 2018 г. снеготопенето е довело до пълнене с 8 млн. кубика. През януари 2019 г. в язовира има 10 млн. кубика, колкото и през юни същата година, т.е. 8 млн. кубика някъде са изчезнали.
Куманов добави, че е очевадно, че много предприятия използват момента да си прочистват всички отрови, които са трупали, и допълни, че за тази цел е нужна много вода.
Той подчерта, че за тези незаконни практики са викани РИОСВ-Перник и Басейнова дирекция-Благоевград, но следва отговор, че всичко е нормално.
„Всичко това върви към язовир "Пчелина" цяла година“, категоричен е Димитър Куманов. Той припомни, че от 2016 г. към яз. "Пчелина" е закачен чисто нов ВЕЦ.
„Този ВЕЦ в момента е собственост на една фирма "Пауър Туенти Туенти" ООД, като главното участие има бивш заместник-министър на околната среда и водите. Крайният резултат от работата на този ВЕЦ е, че в реката под язовира изпуска вода, която мирише на сероводород“, обясни той.
"Кметът на община Ковачевци, който е издал разрешителното на този ВЕЦ, каза, че така е текла реката, откакто свят съществува. Преди да се направи ВЕЦ-а в реката се е ловяло много риба", добави той.
„Тази река беше отровена с изричното разрешение на МОСВ, тъй като РИОСВ Перник преценява, че за новият ВЕЦ не е необходима оценка за въздействието и оценка на съвместимост“, допълни Куманов.
Той коментира и ситуацията около "Стомана", ТЕЦ "Република" и другите промишлени предприятия, които ползват от водата на яз. "Пчелина".
"Пчелина" е направен точно с цел да захранва предприятията в Перник и Радомир. Но се оказва някой е откраднал помпите и тръбите. Само заради харченето на ток тази вода ще е по-скъпа, отколкото, ако си я взимат от яз. "Студена"."
Куманов добави, че водните ресурси и хората в България са жертва на престъпно управление.
От сдружението припомниха, че мините в Босилеград замърсяват река Драговищица, която се влива в река Струма.
„Там имаше незаконно копане за добив на злато - там разораха около село Копиловци - мяза на лунен пейзаж, заяви Куманов. Държавата ни е дала разрешение за добив на злато за около 200 кв. км край сливането на двете реки“, добави той.
Притеснението на сдружението е, че на тези места има арсен и живак, което може да доведе до много проблеми, ако те излязат на повърхността.
В язовир "Тракиец" има манган, който може да бъде пречистен.
На язовирите "Бебреш", "Тракиец", "Домлян", "Пчелина", "Ястребино" е дадено разрешение на "Напоителни системи" да се правят ВЕЦ-ове. Според Куманов, след като се направят ВЕЦ-ове, тези язовири не могат да се ползва за нищо друго.
Ефектите от ВЕЦ-овете са отрицателни, река не бива да бъде преграждана, заяви той.
"БСП ще правят вот на недоверие, а те имат доста ВЕЦ-ове", добави Иван Пандъков, председател на Сдружение "Балканка".
"И по директивата за птици, и по директивата за хабитати има нарушения. Река Вит пресъхва, оголиха подземното тяло, имат забрана за разкриване на подземните води на повърхността. Естествената речна баластра беше филтър, замърсяването не можеше да влезе в подземните води", обясни той.
От сдружението призоваха за оставките на Петър Димитров, директор на БДДР; Цветелина Кънчева, директор на БДИБР; Ваня Събчева, областен управител на Ловеч; Иван Несторов, директор на ДНСК; Пламен Ангелов, директор на РИОСВ Перник, както и на новият министър на МОСВ Емил Димитров-Ревизоро.
Сдружението е създадено през 2011 г. от група риболовци, като от години изследват проблемите на реките и поставят въпросите за управлението на водните ресурси пред институциите.
Екосдружението е установило редица нередности, водещи до силно влошаване на условията в реките у нас и невъзможност за постигане на поетите от страната ни ангажименти като страна членка на ЕО по отношение целите на Рамковата директива за водите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)