Гражданите на София не знаят какъв ремонт предстои в Борисовата градина, кои части обхваща, на колко етапа ще се прави, колко време ще продължат разкопките във всеки от тях, колко ще струва квадратният метър и още куп неща по проектното предложение на Столична община „Ремонт и обновяване на Борисова градина – историческа част“ по Процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ „Изпълнение на Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020“, по Приоритетна ос 1: „Устойчиво и интегрирано градско развитие“ на ОП „Региони в растеж“.
Тези, които присъстваха на заседанието на Комисията по екология към СОС днес, биха могли да разтълкуват отчасти предложението. С него вече кандидатстването за 9 млн. лева по ОПОС е минало преди края на 2019 г., а докладът, с който зам.-кметът по екология Йоана Христова иска разрешение от СОС да кандидатства, още не е приет. Според нея администрацията не си е превишила правата, защото ремонтът на Борисовата градина е включен в плана за Градско възстановяване и развитие на София, вече одобрен от СОС.
Одобрението на конкретния проект обаче се отложи и на това заседание на комисията - по предложение на съветника от Спаси София Борис Бонев, към което се присъедини и председателят Лорита Радева. Тя поиска Христова да осигури публикуването на проекта и документите към него на сайта на Столична община. Съфинансирането от страна на СО е над 2,7 млн. лева.
Проектът бе представен от арх. Росен Гурков. Той ще се извършва на 6 етапа и включва Езерото с лилиите, детската площадка, старата тоалетна (в която расте дърво) между Маймунарника и Лятната сцена, Алпинеума, 28 000 кв. м. алеи, по които досега не е работено и няма да са тип "ремонт на ремонта", ще се поставят над 130 камери, осветление и ще бъдат възстановени скулптури, пластики, чешми - с мечката, с маймунките, с пингвините, козлето, Орфей, Жена, седнала на скала. Ремонтът предвижда и възстановяване на канализация, помпени станции, поливна система и обновяване на паркова мебел. Зоната е над 300 дка.
Без влязъл в сила ПУП се отпускат 12 млн. лв за ремонти, които могат да бъдат в разрез с ПУП-а на Борисовата градина, когато той стане готов, подчертаха Марта Георгиева и Борис Бонев.
Подробният устройствен план на Борисовата няма да стане готов преди края на 2021 г., обясни главният архитект Здравко Здравков. Той уточни, че кметовете на Средец, Изгрев и Лозенец са внесли над 300 възражения, които предстои експертния съвет към НАГ да предаде на арх. Ковачев, който да промени ПУП и - когато е готов, да започнат отново обществени обсъждания. Дори и да бъде приет по-рано от СОС, той ще бъде обжалван в съда, прогнозира арх. Здравков. По думите му проектът за ремонт в историческата част на Борисовата няма да противоречи на бъдещия ПУП.
Няма конкретни количествени сметки, а поискахме да ни бъдат представени, обяви Альоша Даков от БСП. Колегата му Иван Таков предложи в проекта да бъдат включени и възстановени двете алеи към Братската могила, както и самият паметник да бъде реконструиран.
На това остро реагираха от Демократична България - Марта Георгиева припомни, че тези алеи са зелена площ в момента и е абсурдно общината да лее асфалт върху поляна. Тома Белев подчерта, че като ще се възстановява историческата част на парка, няма как да се обсъжда този паметник, който не е съществувал.
Историческа комплексарщина, реагира Борис Бонев, но предложенията бяха отхвърлени.
Тома Белев поиска конкретна информация колко струва квадратен метър от новия ремонт според проекта, не получи отговор и изчисли, че цената за два пласта асфалт на алеите е 160 лв. на квадрат, което е по-скъпо от магистрала. Не е само асфалт, включени са и 3 реда гранитни павета, както и бордюри, има фрезоване, битумни разливи, съществува денивелация, реагира арх. Гурков.
Кандидатстването с този проект се случва само и единствено, защото има едни пари за усвояване, а сроковете по програмата приключиха. Тоест не е важно проектите да са обмислени и най-стойностни, а просто да се леят пари, реагира Борис Бонев. Той попита и защо, при положение че по същата мярка има възможност за финансиране на ремонти на междублокови пространства и изграждане на обществени паркинги, администрацията не е подготвила проекти за такива, а се наливат пари в парк, който поне изглежда сносно.
От името на гражданите Гергана Пирозова, лидер на групата "Да спасим Борисовата градина", попита: А къде сме, ние? Думите й провокираха и отлагането на одобряването на проекта, докато хората не бъдат запознати с него.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)