Разширяване на възможностите за безплатно обучение в български университети на кандидати от българската диаспора и намаляване на изискуемите от кандидатите документи предвиждат промени в две правителствени постановления, които са публикувани за обществено обсъждане преди гласуването им от Министерския съвет.
Промените касаят гражданите с български корени от Албания, Казахстан, Косово, Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна.
Възможност за кандидатстване и обучение без такси вече ще има не само за кандидат-студентите, но и за кандидат-докторантите.
Промените в ПМС 103/1993 г.
Дава се възможност на гражданите на Албания, Казахстан, Косово, Молдова, Северна Македония, Сърбия и Украйна с българско гражданство или разрешение за постоянно пребиваване у нас да могат да кандидатстват и учат у нас при облекчени условия.
Обхватът се разширява, като освен лица от българска народност се добавят и лица от български произход.
Както и досега, местата за прием по ПМС 103 ще са извън утвърдения план-прием за български граждани, живеещи у нас.
„По този начин се дава възможност на българите от историческата ни диаспора, граждани на държави, признали българското малцинство, които междувременно са придобили и българско гражданство или са получили разрешение за постоянно пребиваване у нас, също да могат да се ползват от утвърдения от Министерския съвет облекчен ред за прием“, се казва в доклада към проектопостановленията.
Отпада изискването за предоставяне на документ, издаден от организация на българска общност в чужбина.
Освобождават се от такси за кандидатстване и обучение всички приети по реда на ПМС 103. Сегашната разпоредба предвижда това само за студентите, а с промените се включват и докторантите.
Промените в ПМС 228/1997 г.
Промени се предлагат и в постановлението за приемане на граждани на Република Северна Македония за студенти в държавните висши училища в България (ПМС № 228/1997 г.) Регламентират се организацията и координацията на приема на студентите и докторантите и се определят и компетентните в тази връзка органи.
Предвижда се за студентите приемането да се извършва чрез конкурс по документи или чрез един или няколко конкурсни изпита в зависимост от специалността, за която кандидатстват, като изпитите се провеждат от МОН, а приемането на докторанти се извършва чрез конкурс по документи.
В предложения държавен план-прием за учебната 2023/2024 г. по ПМС 103/1993 г. се предвижда обучение на 40 докторанти.
Индикативният размер на приходите от такси за обучението им в държавните висши училища е в размер на 52 500 лв. Необходимите средства за издръжка на обучението са в размер приблизително на 270 000 лв. и същите ще бъдат в рамките на утвърдения разходен таван на бюджетните взаимоотношения на държавния бюджет с държавните висши училища за 2024 г. (в размер на 760,9 млн. лв.), става ясно от доклада към проектите за промени в двете постановления.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)