Проф. Дичев: Годината продължи 18 месеца, започна от протестите през 2020-а

OFFNews 27 декември 2021 в 13:53 1989 0

"Годината беше по-дълга от обичайното - 18 месеца, започна от протестите през 2020-а". С тази констатация започна анализа си пред БНР на изминалата 2021 година културният антрополог проф. Ивайло Дичев, преподавател в Софийския университет.

Компромис и коалиция са думите, които определят 2021-ва, смята той.

"Или трябва да се научим да живеем в система, в която коалициите са нормално и хубаво нещо, или да преминем към друга форма на управление", категоричен е професорът.

Дичев посочи, че управлението на новото правителство е започнало с фалстарт в Министерството на външните работи.

"Има едно системно подценяване на МВнР. Имам чувството, че самата външна политика не се прави в това министерство, а в Министерски съвет и президентството, ако въобще имаме такава политика", посочи той.

Културологът изказа мнение, че България трябва да поеме лидерството по отношение на разширяването на ЕС със Западните Балкани.

"Извършихме огромна глупост с позицията към Северна Македония и трябва бързо да поправим тази политика. Никой не ни натиска, това е в наш интерес", категоричен е той.

"Въпросът не е на история, а на идентичност - тя е преживяване, не е факт. Не може един историк да отиде в Северна Македония и да им каже, че са българи. Трябва да се сближаваме с тях, трябва да общуваме и да обменяме културни неща. По възможност, да преодолеем тази бездна, която беше между нас през 20 век", каза още проф. Дичев.

Според него нещата, които са го изненадали най-много през отиващата си година са поведението на "Има такъв народ" и нежеланието на българите да се ваксинират.

"Трябва да се сложи ред в медийната среда, защото всяка година ставаме жертви на конспирации - от Истанбулската конвенция, Стратегията за детето и ваксините", добави Дичев.

Той определи зелените политики като единствен начин да се спаси планетата.

"За нас е изключителен шанс, ако зеленото стане лайтмотив в Европа - и като политики, и като финансиране. Ако заложим на това, ще спечелим много", смята университетският преподавател.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови