С 10% се е увеличил броят на децата с онкохематологични заболявания в България, които преживявят 5 и повече години след диагностицирането им. Данните се отнасят за острата лимфобластна левкемия и малигнените лимфоми, а процентното увеличение е отчетено за 20-годишен период. Те бяха изнесени днес от доц. Валерия Калева, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в университетска болница „Света Марина“ - Варна, по време на 17-ата национална среща между водещи лекари и журналисти, организирана от фондация „МОСТ“ („Медии, общество, семейство и традиции“) в к.к. "Албена".
Източникът е Програмата за световно проучване на преживяемостта при раковите заболявания CONCORD. То обхваща периода от 2004 до 2014 г., 71 държави и редица заболявания при възрастни и деца. Две от локализациите са левкемии и лимфоми.
Сред причините за увеличената преживяемост са по-добрата диагностика, по отношение на бързина и прецизност, и въвеждането на нови медикаменти.
"Моята задача е да отправя посланието, че детските онкохематологични заболявания са лечими и инвестициите в тази област си заслужават изключително много", подчерта доц. Калева в презентацията си в рамките на срещата, проведена под надслов „Организация на здравеопазването“.
Тя коментира и данните за смъртността.
„Процентът 84 не трябва да ни задоволява. Казано с други думи, ако са заболели осем деца, едно няма да оцелее. Затова, гледайки напред в бъдещето, мислим за тези 16%, които няма да оцелеят“, подчерта тя.
Детските злокачествени заболявания в България не са повече от 140-150 за година. В световен мащаб те са под 1% от злокачествените заболявания изобщо, но сметнати в години загубен живот те се нареждат на четвърто място след карцинома на гърдата, белия дроб и дебелото черво, коментира доц. Калева.
През последните 20 години злокачествените заболявания продължават да са на второ място по честота за смърт в детска възраст, следвайки инцидентите – основно катастрофите.
Около 30% от всички злокачествени заболявания се дължат на острата левкемия, следвани от туморите на централната нервна система.
Последните данни от САЩ и Великобритания показват „бавна, но стабилна тенденция за увеличаване на честата на злокачествените заболявания“. Причините не са уточнени, защото няма научни проучвания в тази сфера. Предполага се, че могат да бъдат свързани с промените в околната среда, а също и с подобрените диагностика и достъп до медицински грижи.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег