Премахва се задочното обучение в специалността "Право", реши Министерският съвет на днешното си заседание.
Предложението е направено още през октомври 2016 г. от екипа на бившия правосъден министър Екатерина Захариева и предвижда промени в наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование по специалността "Право".
От МС съобщиха, че решението влиза в сила от учебната 2018/2019 година, тоест предстоящата кандидатстудентска кампания ще е последната, в която ще се приемат задочници по право.
Окончателният вариант на документа все още не е публикуван. Достъпен е само проектът, според който обаче премахването на задочното обучение става с влизането в сила на наредбата, тоест още от предстоящата кампания за прием на студенти.
Според писмените мотиви на Захариева отпадането на задочното обучение се налага, защото "броят на обучаваните в специалността "Право" е прекомерен и надхвърля значително нуждите на правоприлагането и правораздаването", както и защото се наблюдава "съществено различие между общото равнище на подготовка на студентите, които следват редовна форма на обучение, и съответно студентите в задочна форма".
Наредбата предвижда още въвеждането на специализирани магистърски програми по право след завършване на основната програма. Мярката е насочена към профилирането и по-тясната специализация на юристите, свързани с основните тенденции на развитие на висшето образование и юридическата професия в Европа.
Увеличава се и хорариумът на дисциплините „Наказателно процесуално право”, „Данъчно право”, „Международно публично право” и „Право на ЕС”. Дисциплината „Административно право и административен процес” се разделя на три дисциплини – „Административно право (обща част)”, „Административно право (специална част)” и „Административен процес”.
Въвежда се възможност за специализирано обучение по чужд език с юридическа насоченост.
С цел повишаване качеството на юридическото образование се въвежда и единен ред на държавния изпит. Той ще гарантира, че завършването на специалността „Право” е на базата на единни критерии, съответстващи на най-добрите постижения на юридическото образование, се казва в съобщение на МС.
Предвидено е също мнението на студентите да се отчита при изменение на учебните планове и програми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
42249
5
27.04 2017 в 09:22
42249
4
27.04 2017 в 09:20
;)
42249
3
27.04 2017 в 09:18
Значи "задочно", а.к.а. "дистанционно" може да се учи в унгарския "университет" на дьорт антихриста, после да се дуе перкото кво там си бил завършил в "американския университет" в Унгария... а право в български университет не може!? Бива ли така?!
Ми вижте какви колоси за правните науки имаме завършили по селскостопанския "университет" в Русе... в югозападналия "университет". Ми че там е завършил депутатът Делян Пеевски бе! И половината дпс-актив. При това редовно! И то през време, когато са работили на ползу роду!
23293
2
27.04 2017 в 00:04
Понеже съм вече стар и оглупял - предполагам че ще ми трябва не по-малко от година и половина, за да завърша с отличие "магистърската им програма":))
29585
1
26.04 2017 в 23:20
Като гледам накъде е тръгнало правораздаването, повечето магистрати изглежда са едвам изкласили задочници.
Около петимата читави са си изблъскали годините обучение и правилен стаж.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара