Лекарите в ТЕЛК да дават процент инвалидност за основното заболяване, но не и за придружаващите го, предлага здравното министерство в публикувани за обществено обсъждане промени в системата на Националната и териториалните експертни лекарски комисии (НЕЛК и ТЕЛК).
В момента ТЕЛК дава процент инвалидност на база на всички заболявания на пациента, като процентът се изчислява по формула. Ако промените влязат в сила, за крайната оценка на намалената работоспособност ще се взема предвид само основното заболяване и няма да се включват всички заболявания на пациентите - те само ще се записват в експертното решение.
Според Министерството на здравеопазването тези промени ще доведат до по-голяма обективност на медицинската експертиза и ще опростят модела на оценяване.
Ведомството обяснява, че при сегашния модел пациенти с леки, неинвалидизиращи, но много на брой заболявания получават по-голям процент намалена работоспособност или степен на увреждане и попадат в една и съща категория с хора с тежки увреждания.
Промените обаче ще бъдат несправедливи спрямо хора с няколко тежки заболявания, тъй като според новите правила намалената работоспособност ще се оценява само според най-увреждащото заболяване.
"Това означава, че около половината от хората с увреждания при преосвидетелстване ще получат под 50% и ще бъдат лишени от инвалидни пенсии, а на останалите процентите ще са значително занижени", коментира промените д-р Боряна Холевич, председател на Сдружението на лекарите от ТЕЛК-София, на Фейсбук страницата на Сдружението.
Освен това много от хората, които сега са с над 90% инвалидност, ще паднат под този процент и вече няма да имат право на чужда помощ.
В новите текстове се премахват и съществуващите диапазони за оценка на степента на увреждане и се въвеждат конкретни проценти, като идеята е да се намали субективизма.
Въвежда се и ново правило, което се очаква да улесни пациентите - комисиите ще имат възможност да се произнасят предимно на базата на медицинска документация и само при необходимост ще се осъществява клиничен преглед или ще се назначават допълнителни изследвания или консултации със специалисти. Така на пациентите с достатъчна медицинска документация няма да се налага да пътуват за среща с Комисията.
С промените се премахва и изискването лекарите в състава на ТЕЛК да са заети на трудов договор и на пълен работен ден, като същевременно се дава възможност да се определят лекари – резервни членове. По този начин на ръководителите на лечебни заведения, към които са разкрити експертни комисии, се осигурява свобода за избор на специалисти, с които да сключат договор за осъществяване на медицинската експертиза.
По този начин ще могат да се разкрият нови ТЕЛК-ове, включително към болниците в по-малките градове.
В момента лекарите нямат право да имат собствена практика и ограничението води до съществен кадрови проблем в ТЕЛК.
Проектът за промени в наредбата за ТЕЛК е качен на страницата на МЗ за обществено обсъждане, което ще продължи до 2 май.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10571
1
03.04 2018 в 16:10
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара