Почина доц. д-р Христо Стоев от Философския факултет на Софийския университет. Той си е отишъл на 6 юни на 48-годишна възраст.
"Със своите ерудирани и задълбочени публикации доц. Христо Стоев бързо получи признанието на философската общност в България за един от най-проникновените познавачи на трансценденталната философия на Имануел Кант", пишат колегите му от висшето училище.
Христо Стоев е роден на 24 юли 1973 г. в град Бургас. Завършва Френската езикова гимназия там, а през 1997 г. - специалност "Философия" в СУ „Св. Климент Охридски“. От 1999 г. до 2003 г. е докторант по Философия на Новото време в СУ, където през 2003 г. защитава дисертация на тема "Проблемът за вътрешното сетиво в теоретичната философия на Кант".
През 2003 г. специализира в Университета в Хайделберг със стипендия на Германската служба за академичен обмен (DAAD). В периода 2003-2005 г. е хоноруван асистент по Немска класическа философия и Философия на Новото време в катедра "История на философията" във Философски факултет на СУ. От 2004 г. е асистент по философия в Хуманитарния департамент на МГУ „Свети Иван Рилски“, където през 2010 г. е избран за доцент. От 2016 г. е доцент в катедра "Философия" на Софийския университет.
Доц. Христо Стоев е член и съосновател на Института за българска философска култура (ИБФК), участва в редакционната колегия на списание Български философски преглед и в редакционната колегия на електронното списание за философия и култура Philosophia.bg.
Автор е на четири монографии: "Кант и проблемът за вътрешното сетиво" (2005), "Понятията в „Критика на чистия разум“ на Кант" (2010), "Евдемонии" (2015), "Откъм невъзможността на една трансцендентална антропология" (2017) и над двадесет статии и студии. Съавтор е в четири учебника по философия.
"Като личност доц. Христо Стоев изпъкваше със своята духовност, доброта, деликатност, богата култура, владеене на няколко езика (френски, немски, английски, руски), прецизен и изящен стил на писане. Широтата на неговите духовни интереси и забележителната му феноменологична чувствителност са добре видими в неговия блог, който се радва на популярност и признание сред неговите колеги и студенти", пишат още от академичната общност на Софийския университет.
Провокиран от войната в Украйна, на 8 март той пише в блога си следния текст, озаглавен "Против войната":
'Никоя държава не бива да се намесва насилствено в устройството и управлението на друга държава.'
'Никоя самостоятелна държава (все едно дали е голяма или малка) не бива да бъде придобита от друга държава чрез наследяване, размяна, покупка или дарение.'
Кант, Към вечния мир. Философски проект
Макар че като се взрем в историята, войната може да изглежда съдбата на човешкия род, вече живеем във времена, в които човечеството сякаш е готово да се отърси от тази съдба като от бреме. Беда е, че продължават да се появяват диктатори и сатрапи, които с ресантимент и злоба остават вкопчени в имперските амбиции на миналото.
Инвазията не е специална операция, агресията не е миротворчество, войната не е изход!"
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)