Фондация "Ела и ти" се грижи българските планини, реки, пещери и паркове да станат достъпни за неподвижни и трудноподвижни хора, които иначе не биха имали шанс да се върнат сред природата. Разговаряме с Гергана Дойчинова от "Ела и ти".
През октомври тази година ултрамаратонците Пирин Галов и Павлин Райчев изминаха целия маршрут Ком-Емине, за да привлекат внимание към каузата на фондацията. Тя търси доброволци, които да помагат при превозването и извеждането на неподвижни и трудноподвижни граждани в планината. Освен това, "Ела и ти" събира средства за купуването на колички и друг инвентар, нужен за безопасното водене на хора със затруднено движение в труднодостъпни местности.
Това, че човек по някаква причина не може да иде сам някъде, не е причина да не отива никъде, смята Гергана Дойчинова, която движи фондацията от 2017 г. насам. Човек има нужда не само от храна, топлина и удобство, а и от досег с прриродата. Хората, които досега са пресичали планините ни или са се спускали в пещери с помощта на доброволци и специална екипироквка, са изключително щастливи и най-често коментарът им след такова приключение е: "Кога пак?"
За придвижването на малка група трудноподвижни хора обаче са нужни много доброволци. Разумното съотношение е: петима със специални потребности при седемдесет обикновени планинари. Засега "Ела и ти" има сериозни успехи и още по-сериозни планове. С помощта на доста техника, много хора и джипове групите достигат места като водопада Скакавица, хижа "Иван Вазов", Караджов камък и дори пещерата Проходна, където е използван въжен тролей.
Фондацията работи и с деца, и с по-възрастни хора, които имат сериозна нужда от помощ при достигането до природните красоти на България. Събитията на "Ела и ти" включват велопоходи и гребане. Цялата тази дейност става възможна благодарение на помощ от страна на други организации като "Каритас", различни отряди планински спасители и доброволчески обединения като "TimeHeroes".
Понякога разходката не е екстремна: обиколката на част от софийската Борисова градина и нейните забележителни кътчета може да бъде също толкова стимулираща и да ободри човек, който иначе живее между четири стени. Друг път се провеждат отборни игри с тимове от по осем-десет души, в които целта е компанията (винаги включваща поне един човек със затруднения) да стигне до предварително зададен край на планинския маршрут.
Манол Глишев
Манол Глишев е историк, автор, преводач, блогър и журналист. Работил е в областта на културните и политическите новини. Пише за Украйна още от окупацията на Крим през 2014. Съосновател на неправителствени организации, сред които "Софийски дискусионен форум" и "Атлантически съвет на България".