Отровна ли е водата на София? Този въпрос зададе вчера депутатът от "БСП за България" и зам.-председател на комисията по енергетика в Народното събрание Таско Ерменков.
Той публикува следното съобщение в официалния си профил:
"Днес ми се обадиха от институции, които уважавам и от приятели, на които вярвам. Допълнително на лични съобщения получих следното съобщение:
"Приятел ми изпрати съобщение: Не пий вода от чешмата. Не я използвай дори за готвене. Отровна е. Вчера научихме, че в Искъра са изсипани голямо количество отровни химикали и в момента водата в София е ОТРОВНА. От 5 различни, независими един от друг източника знаем инфото, но не можем да го пуснем публично, тъй като институциите мълчат (да не се изложат пред европейците).
Кажи на приятели и близки, поне 1 седмица да не употребяват чешмяна вода.
Източникът на идното е сериозен гражданин. Имаме информация, че е запознат и депутат".
Ерменков призова институциите, които разполагат с информация, или да опровергаят това като фалшива новина, или да предупредят гражданите на София.
В отговор "Софийска вода" публикува съобщение, според което "питейната вода в София е чиста, сигурна и с отлични качества".
"Питейната вода, доставяна на потребителите на територията на Столична община, е с гарантирано качество и с отлични характеристики. Тя отговоря на абсолютно всички изисквания на Наредбата за качеството на водата и всичките ѝ физикохимични показатели са в норма. Питейната вода подлежи на постоянен денонощен мониторинг", уверяват от дружеството.
Те припомнят, че контролните проби се взимат в най-различни точки на водопреносната мрежа, а годишно се правят над 140 000 анализа на 8000 проби. Качеството на водата се следи от Лабораторно-изследователския комплекс на „Софийска вода“ по целия ѝ път от язовирите „Искър“ и „Бели Искър“, през пречистването и доставянето до домовете на потребителите.
Преди два месеца комплексът обогати обхвата на акредитираните изследвания и вече може да прави не само задължителните по наредба изследвания, в това число и за живак, но и допълнителни микробиологични анализи на утайки и продукти, използвани в пречистването на води като белина и железен трихлорид, изследвания за наличие на уран, органични замърсители и елементи и др., пишат от "Софийска вода".
Питейната вода в столицата е с ниско съдържание на разтворени соли в нея и това я прави подходяща за всекидневна употреба и полезна за нормалното функциониране на клетките в организма, уверяват те и прилагат таблица с данните за живак, уран и олово във водата, получени при измерванията на водата на 19 май. Вижте ги ТУК.
Темата коментира и зам.-председателят на енергийната комисия в Столичния общински съвет инж. Симеон Славчев.
"Водата в София не е опасна и е качествена, и годна за пиене" се казва в изявлението му, направено след разговор със зам.-изпълнителния директор на "Софийска вода" Васил Тренев. Последният категорично е отрекъл слуховете за замърсяване на питейната вода в столицата.
Славчев е категоричен, че е недопустимо и неморално да се използва питейната вода в столицата за политически цели, защото водата е част от националната ни сигурност. "Спекулациите и заигравките с водата са опасни", предупреждава общинският съветник.
Вододайните зони се охраняват от охранителна фирма и от полицията. Детайлите по охраната им да се разгледа на сесия на СОС, препоръчва инж. Славчев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
23293
6
21.05 2018 в 00:37
11480
5
20.05 2018 в 22:01
Тя, Доктор Радева, отдавна ми е забранила да пия вода!
Ам хапчетата, др. Ерменков, с водка ли ги пииш, да знам и яз!
23293
3
20.05 2018 в 16:04
Отчайваме се от непосилното количество, което трябва да закараме и да излеем.
Теглим майната на таско ерменков, тия на които той вярва, на комисията му, и на народното им събрание.
Отиваме да си сипем нормални количества нормално пиене. От това ще говорим глупости, ще се смеем често и бурно, и хората ще са наясно че сме се почерпили, и затова говорим небивалици - да веселим приятелите си. На масата, и на съседните маси. А не правим истерии в интернета. Което в случая, май трябва да заинтересува прокуратурата.
23293
2
20.05 2018 в 16:00
Избирателността на механизма на оглупяването още не е изяснен от медицината. Категорични данни има само за масово поражение на "социалните".
Връщаме се в седми клас, когато се решават задачи за басейни. Значи, един басеин се пълни от две тръби, изпразва се от три. За колко време, пишещите за отровата в басейна ще се видиотят окончателно от каменарката, която пият през устата, и изливат през други отверстия, ще отрови целият басеин? Второ подусловие: За колко време басеинът ще се напълни/изпразни, ако периодично се излива в интернета?
10840
1
20.05 2018 в 15:42
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара