Отличиха 15 проекта в петото издание на VIVACOM Регионален грант

OFFNews 14 април 2020 в 12:27 996 0

13 проекта от Русе, Дебелец, София, Благоевград, Габрово, Харманли, Белене, Стара Загора, Каварна и Момчилград ще бъдат подкрепени с общо над 58 000 лв. от VIVACOM Регионален Грант. Освен финалистите, още два проекта получават допълнителна награда от телекома.

Акцент във всички избрани проекти е развитието на живота на местните общности, чрез разнообразни инициативи, включващи хора от уязвими групи в живота на общността, театрални, фестивални и интерактивни местни събития, дигиталното образование, четене на книги, опазване на околната среда, почиствания и рециклиране на отпадъци, популяризиране на слабо известни райони и местности.

Кандидатстването по програмата, както и журирането, бяха проведени преди началото на извънредното положение, въведено в цялата страна. С оглед на ситуацията в момента, изпълнението на проектите ще се случи след отминаване на епидемията и връщане на обществото към нормалния ритъм на живот и работа.

„Вярваме, че реализирането на тези инициативи след отмяна на извънредното положение ще спомогне още повече за сплотяването на местните общности и хората ще се включат с ентусиазъм и огромно желание в тях. Те ще внесат оптимизъм и вяра в собствените ни възможности за прогрес – нещо, от което всички имаме нужда след изпитанието, през което преминаваме“, споделя Веселка Вуткова – директор Корпоративни комуникации във VIVACOM и част от журито на Гранта.

„Сега е време за солидарност, за нови идеи и задружни инициативи. Регионалният грант е програма, която подкрепя хората, от малки и от големи населени места, да правят неща заедно, неща, които са свежи, носят смисъл, знание, радост и претворяват средата към по-добро. Тази година, когато се борим с COVID-19, тази енергия ни е повече от важна. Защото тя е силата, която ще помага на душите ни да са здрави и да минем напред – с надежда, сплотеност и усещане за мисия.“, Надя Шабани, Директор на БЦНП.

В петото издание на програмата кандидатстваха общо 277 проектни предложения от всички 28 области на страната. Значителна част от гражданските идеи търсят решения на проблеми от социалната сфера, културата, изкуството, спорта, туризма, екологията и местните общности.

Журито, определило финалистите, беше в състав: Ива Дойчинова (журналист), Иван Кънчев (сдружение „Българска история“), Йордан Йовчев (атлет), Веселка Вуткова (директор „Корпоративни комуникации” във VIVACOM) и Надя Шабани (директор на БЦНП).

VIVACOM Регионален грант подпомага безвъзмездно добрите идеи от всеки български град или село. Програмата подкрепя проекти на граждански организации, читалища, училищни настоятелства и настоятелства на детски градини. Регионалният грант не поставя ограничения в сферите, в които се развиват идеите, важно е инициативите да са насочени към промяна, полезна за общността. Програмата се провежда в партньорство с Български център за нестопанско право.

Общата инвестиция на VIVACOM в петте издания на Регионалния грант е над 313 000 лв., като до момента са подкрепени 68 проекта от цялата страна.

Кратко представяне на отличените проекти в петото издание:

Спортен клуб „Русе Гоу" спечели журито с проекта „100 дни спорт“ – серия от безплатни спортни събития, които ще се провеждат в Русе. От април до декември ще има безплатни срещи по йога, народни танци, футбол, волейбол, детски празници, силови тренировки, походи, бягане, спортно ориентиране, бойни изкуства – общо 30 вида спорт. Първоначалната идея е всичко да се случва на открито – на различни места в града, но „Русе Гоу" бързо адаптираха идеята си към новите условия и създадоха платформата - www.bulgariago.org. Там всеки ден от 18:00 ч. се излъчват безплатни срещи по различни видове спорт, включително тренировки на балкона. Има спортни занимания и за хората от третата възраст. На сайта може да бъде намерен и календарът с отделните тренировки.

Сдружение „НИМ анимейшънс училище за кино и телевизия“ (София) планира да осъществи третото издание на „Детска Киномания“ – филмов фестивал за късометражни анимирани и игрални филми, създадени от деца. Та се провежда през есента се в рамките на ежегодния филмов фестивал „Киномания" като самостоятелно събитие, в което се излъчва селекция от филми на деца, изработени по време на кино-работилници и ваканции през последната една година. До фестивала работата с децата по изработването на филмите ще бъде онлайн и също ще включи социалната изолация като тема в творбите на децата. „Целта на „Ним анимейшънс“ е да насърчим децата в професионалното им развитие в областта на седмото изкуство, както и да създадем ново кинообщество сред децата, които говорят свободно на езика на киното. Фестивалът ще предложи прожекция на филмите, награждаване в отделни категории, изложба на ретро снимачна техника, гостуване на певци и танцьори, игри с публиката и др.“ – разказват от сдружението.

Народно читалище „Съгласие - Дебелец" иска да създаде „Читалище в беседка”, като идеята е през топлите месеци част от читалищните дейности да бъдат изнесени навън сред хората – в градския парк. Ще бъде обособен кът с беседка, пейки и маси, в който през летните месеци читалището ще развива дейности за всички възрасти – пенсионери, деца, младежи, семейства. На мястото ще се организират инициативи с участието на детската градина и детската ясла, основното училище, Клуба на пенсионера, танцовите клубове и цялата местна общност. С подкрепата на Кметство Дебелец ще бъдат поставени и фитнес уреди на открито. С инициативата читалището се надява да привлече повече хора към дейностите си, да обогати обществения живот на местните хора и да компенсира оскъдния, остарял и недостатъчен сграден фонд, с който разполага. Всички дейности ще се реализират след края на извънредното положение, когато се върне нормалният ритъм на обществения живот.

Фондация „Музика за България” (София) ще създаде мобилна музикална академия Rockschool на колела. В подходящ момент през годината, след края на извънредните мерки, със специално оборудван „музикален бус” професионални музиканти от училището ще пътуват и ще провеждат безплатни уроци и работилници в по-малки градове, които имат ограничен достъп до музикално образование. Работилниците ще бъдат в паркове, междублокови пространства и други популярни места за събиране на хора в Благоевград, Кюстендил, Пазарджик, Перник и Елин Пелин. Музикалният бус ще бъде оборудван с китари – електрическа, акустична, бас – както и пиано, перкусии, цигулка и други инструменти. Целта на фондацията е да увеличи интереса на децата към музикалното образование, като очакванията им са да достигнат до над 2000 деца и младежи.

Фондация „Зад кадър“ (Габрово) с инициативата „Да докоснеш бъдещето” в рамките на два месеца ще обучи деца да заснемат филм със сцени от бъдещето, който да презентират чрез добавена реалност. „Нашата цел е да събудим в деца интереса да се развиват творчески и професионално в нашия град. Чрез серия от тематични проекти искаме да насърчим тяхната любознателност, вяра в себе си, практични умения и най-вече усещане, че могат да се развиват и реализират в родния си град и да бъдат социално отговорни“ – казват от фондацията. Проектът ще се осъществи, когато това стане възможно, в сътрудничество с местни граждански организации, образователни и културни институции.

Сдружение „Велоклуб Каварна” с проекта „По стъпките на вятъра“ ще има възможността да създаде мрежа от велопътеки в региона на града и да популяризира сред туристите възможността да достигат до местните природни и културно-исторически забележителности с помощта на велосипед. По-дългосрочната им цел е да превърнат добруджанското крайбрежие в търсена територия за велотуризъм и велоспорт. Проектът ще включва определяне на маршрути за 10 велопътеки, в чиито обхват са включени местни забележителности, почистване на селектираните трасета и привеждането им в състояние подходящо за колоездене и трасиране с GPS, обозначаване на велопътеките с маркировка, създаване на електронни карти, които могат да се ползват за навигация и чрез мобилен телефон, публикуване на снимки на природните и исторически обекти в социалните медии и др. Предвид дейностите и техните срокове, не се налага организацията да променя проекта.

Във фокуса на проекта „Бъди моето бъдеще" на Сдружение „Идея за развитие“ (Русе) е проблемът с масовото измиране на пчелите, причинено от фактори като интензивно земеделие, употреба на пестициди и изменение на климата. Организацията ще подпомогне оцеляването на дивите пчели, които виреят в градски условия и ще информира широката общественост на Русе за възможностите да бъде подпомогнат процесът на опазване на пчелите. Дейностите са свързани с приготвяне и периодично разхвърляне на цветни „бомби“ (топчета със семена от диви цветя, обвити в компост, които се разпространяват из терени, където хората искат да видят повече цветя и повече пчели), изработване и поставяне на различни места из града на „хотели“ за самотни диви пчели, провеждане на фестивал на пчелата, изготвяне на информационни и рекламни материали. Сдружението ще осъществи дейността си така, че да помогне хората да излязат по-лесно от социалната изолация след ограниченията в страната и ще предложи дейности сред природата.

Фондация Детски събития (София) с проекта си „Детски интерактивни театрални пиеси“ ще представи театрални представления за деца в малки населени места и за деца в неравностойно положение. Първоначално планирано бе шест от представленията да бъдат в Ихтиман, Ботевград и Костенец, а другите две да бъдат изиграни в домовете за деца със специални потребности в Сопот и Асеновград. При новите условия фондацията е започнала видео заснемане на театралните постановки и ще ги разпространи до децата по различни канали.

Сдружение „Общност каузи и начинания" (Разлог) с инициативата си Характер.бг помага на ученици от 1 до 4 клас в Разлог да намират и развиват силните страни на характера си и да постигат повече успехи. Проектът е свързан с работа в училищна среда, затова ще започне, след като децата се завърнат в училище. Заедно с училището в Разлог, от две години насам сдружението решава проблемите с лошата дисциплина, агресията, отсъствията и незадоволителните резултати чрез позитивен подход, изграждане на умения и поведения, основани на силни страни на характера на децата, като упоритостта, самоконтрола и оптимизма. Чрез тематични занимания с децата и събития за училищната общност организацията ще надгради досегашната си работа.

Училищно настоятелство при ОУ „Иван Вазов“ (Харманли) с проекта „Активни и здрави деца" също ще изчака училището да отвари отново врати, защото идеята им е да противодейства на тревожната тенденция за увеличаването на децата със здравословни проблеми в резултат на обездвижването и стреса в ежедневието. Проектът предвижда Активно междучасие – учители и родители ще помогне на децата да бъдат отново активни след изолацията, като превърнат коридора на първия етаж, където учат най-малките, в място за раздвижване между учебните занятия. В допълнителния час по физкултура ще се включат упражнения за превенция на обездвижването на децата и последствията от това – гръбначни изкривявания, плоскостъпие и наднормено тегло. Ще има разходки сред природата с ученици, родители и учители по екопътеката на града, вкл. и почистване на част от защитената зона. Проектът ще подобри взаимодействието между учители и родители, тъй като всички заедно ще участват в осъществяването на дейностите.

Осигуряване на оптимални условия за улеснен достъп и посещения на природен парк „Персина",
както и на останките от концлагера „Белене" ще осъществи фондация „Остров Белене“. На остров
„Персин" край град Белене се намират останките от най-големия и секретен концлагер в България (1949 - 1987), а също и природен парк „Персина“. Той е единствено местообитание на голяма колония розов пеликан, както и на над 470 висши растения и над 1100 вида птици и животни. Мястото е много ценно за любители на природата, орнитолози, историци и е с потенциал за развитие на природни, исторически, семейни, конферентни и др. посещения. Персин е най-големият български дунавски остров с приблизително 14 км. дължина и 6.5 км ширина. За да осигури безпрепятствен достъп на посетителите до останките от лагера и красотите на природния парк, след пълното падане на извънредното положение, фондацията ще направи мащабно почистване и ремонтни дейности на различни съоръжения в региона.

Фондация „Кукуряк" (Стара Загора) спечели с проекта „Планински”, за повишаване активността сред децата до 12-годишна възраст в града чрез спортни и туристически дейности на открито и да ги запознае с алтернативните видове спорт, които могат да практикуват сред природата. Докато дойде подходящото време това да се случва навън сред природата, организацията ще държи онлайн връзка с децата. След това, съвместно със специалисти от други организации ще представят дейности като каране на каяци, посещение на пещери, катерене на стени и скали, преходи през планината, колоездене, дейности, свързани с опазването на животните и природата, и такива, които ще помогнат на децата да се върнат по-бързо към нормалния активен живот.

Сдружение Спелео клуб „Академик" (Русе) ще работи по проект „Национална пещерна експедиция „Марина дупка" 2020“, за проникване и проучване на неизследвани пещери в района на общ. Трявна – „Марина дупка“, „1300 години България“, „Змейова дупка“, „Парова дупка“, Горнокредни и маастрихтски варовици и др. В резултат на това ще бъде обновена Националната картотека на Българската федерация по спелеология, чийто член е сдружението. Ще бъдат привлечени повече хора за изследването и опазването на подземните богатства за бъдещите поколения на България. Ще бъдат маркирани маршрутите към пещерите. В проекта ще участват пещерняци от България, студенти от Русенски университет „А. Кънчев" , ученици и скаути. Проектът ще започне през лятото, при подходящ условия.

Наред с 13-те финалисти, двете организации, които получават допълнителна подкрепа от VIVACOM, са: Сдружение „Образование без раници” (София), които заедно с активни младежи от цялата страна, ще направят, когато условията го позволяват, образователно турне за кариерно ориентиране в цялата страна, като достигнат до над 100 училища и над 30 000 ученици. Междувременно сдружението активно организира уебинари в помощ на учителите и онлайн образованието.

Народно читалище „Нов Живот – 1926“ (Момчилград) с помощта на местната общност, детските градини, училищата и родителите ще направи занимателна среда за учене в градския парк, когато това отново бъде възможно.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице