Омбудсманът Диана Ковачева предложи на депутатите от Комисията по бюджет и финанси да включат изрична нормативна разпоредба към Законопроекта за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, с която да се забрани на банки и ЧСИ-та да вземат компенсациите, отпуснати заради COVID-19.
Става въпрос за компенсациите, отпускани по програмата "Запази ме" - 24 лв. на ден за периода на неплатен отпуск, а след декември - 75 на сто от месечния осигурителен доход за октомври 2020 г.
Диана Ковачева предложи създаването на ново изречение: "Върху вземанията за компенсации, отпускани на основание Постановление на Министерския съвет № 325 от 26.11.2020 г., изменено и допълнено с Постановление № 418 от 30.12.2020 г., не могат да бъдат правени удръжки, освен за вземания за издръжка".
Поводът Ковачева да се включи в днешното заседание са увеличаващите се жалби, сигнали и телефонни обаждания до омбудсмана, в които граждани се жалват, че отпусканата им от държавата финансова помощ се удържа от банките и превежда на ЧСИ-та. "Така хората реално остават без никакви доходи и не могат да покриват най-неотложните си нужди", допълва Ковачева.
Омбудсманът заяви, че по проблема вече се е обърнала към Камарата на частните съдебни изпълнители и Асоциацията на банките в България, от които е получила разбиране за извънредната и социална насоченост на средствата, но са представени и аргументи за липсата на изрично правно основание за изплащането им на гражданите, при условие че банковите им сметки са запорирани.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург