Разлседване на корупция по всички етажи на властта, анализ на щетите и институционален натиск за справяне с корупцията - това ще бъде само част от делото на обявената днес фондация "Антикорупционен фонд". Икономисти, юристи и журналисти са се нарамили с нелеката задача да осветлят некоректните практики у нас, но не само да говорят за тях, а и да дават конкретни решения на казуси, свързани с корупцията.
На пресконференция днес бе обявен и екипът зад "Антикорупционен фонд". Той се състои от журналисти, икономисти, хора с опит в разследванията на измами и в управлението на проекти. Зад Фонда стоят Мирослава Петрова, Йордан Карабинов, Николай Стайков, адв. Грета Ганева, София Желева и Лилия Рангелова.
Как ще работи "Антикорупционен фонд"
В три основни стъпки Фондът ще мониторира, анализира и ще действа с единствената цел да подобри средата за живот на българските граждани и да съдейства на праовъсдната система в борбата с корупцията.
Първата стъпка е мониторинг и получаване на сигнали. Екипът може да се "самосезира" от журналистически разследвания. Също така всеки гражданин може да подаде сигнал (анонимно или не) на сайта на "Антикорупционен фонд". Всеки достатъчно пълен сигнал се разглежда внимателно и продължава нагоре по стълбицата на разследването.
След обстоен правен анализ, придобиването на допълнителна информация и техническа експертиза, "Антикорупционен фонд" започва стъпка "Действие", а именно - институционален натиск, обратна връзка за реализираните вече действия и публикации по темата.
Днешната дата 14 юни не е избрана случайно от създателите на Фонда за обявяване на неговото начало. Днес е годишнина от началото на протестите #ДАНСWithMe, които бяха породени от издигането на депутата Делян Пеевски за шеф на ДАНС. "Днес нас все още ни събира идеята за противопоставяне и справяне с корупцията", каза на събитието Мирослава Петрова.
Финансирането си "Антикорупционен фонд" ще получава от фондация "Америка за България".
Въпреки че официално работата си Фондът започва днес, той вече работи по 20 сигнала, а два от тях вече са предадени по каналния ред със сигнали до отговорните институции. Единият от тях засяга Пловдивския панаир, финансирането му от ББР и социалиста Георги Гергова. Другият сигнал, по който работят от Фонда, е за кмет на голяма община, който прави екстравагантни купони за десетки хиляди лева, без реално да има доход, различен от заплатата му.
Фондът е задължен да спазва етичните си правила за независимост, безпристрасност, професионализъм и отговорност. Вътрешният правилник не позволява на членове на "Антикорупционен фонд" да са част от партия, но в от отговор на въпрос от OFFNEws, че всеки сигнал, доли от политически субект, е добре дошъл, стига да е добре обоснован и описан.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
42249
3
14.06 2017 в 15:09
25665
2
14.06 2017 в 14:52
"Фондът е задължен да спазва етичните си правила за независимост, безпристрасност, професионализъм и отговорност. "
...................
42249
1
14.06 2017 в 14:49
:)
абе, минетка къде е? Май била почнала работа като пе-ар баш у тая фундация?
ФОНД... ха-ха-хахххх!
Последни коментари
Тръмп избра продуцента на неговото реалити ''Стажантът'' за специален пратеник в Англия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Вълна от опити за палежи залива Русия
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Банско откри ски сезона с Марк Жирардели и Михаел Валхофер (СНИМКИ)