Протест на украинци, настанени след началото на войната в Украйна в Слънчев бряг, Кранево и Варна събра по няколко десетки бежанци с искания да не бъдат местени в държавни и общински бази след 15 ноември. Тогава изтича гратисният срок след прекратяването на програмата за настаняването им в хотели по морето и покриването на разходите от страна на държавата и пари по линия на ЕС.
В Кранево в няколко хотела са приютени около 1 000 души, предимно семейства, жени и деца от районите на Запорожка и Херсонска област. Общо в Добричка област са два пъти повече. Около 4 300 са настанените в хотелски комплекси в курорта „Златни пясъци“ край Варна. Близо 100-тина от тях протестираха и преди седмица, но в самия курорт.
Основният аргумент за излизането на украинските граждани е неизвестността, пред която са изправени. По-малко от седмица преди датата 15 ноември, няма яснота как, кой и в коя държавна база ще бъде настанен. Липсва информация как ще става извозването. Няма направена оценка за социалното и здравословното им състояние, не е определена степента на уязвимост. Немалка част от бежанците вече имат лични лекари. Има и деца, които ходят на училище, затова украинците искат да останат в хотелите, където вече са настанени.
Неуредици са принудили бягащи от войната да се връщат към Украйна или да заминат за други европейски държави. Според публикации в един от телеграм каналите, на 12 ноември част от настанените край Варна бежанци ще бъдат извозени от украински туроператор към Румъния. Там, по свидетелства на доброволци се предлагат настаняване в рамките на месец.
В Полша, където все още се намира най-големият брой украински бежанци, от следващата година се въвежда плащане за престой в спортните и др. бази при пребиваване на над 120 дни. От февруари 2023 г. сумата, която ще плащат ще бъде половина от стойността на престоя, от май – собственото участие ще бъде 75 на сто. По официални данни са трудоустроени близо 80 на сто от пребиваващите украинци. И там, и в останалите европейски страни, интеграцията на бежанците започва веднага след пристигането им и включва посещения на курсове за езици, започване на училище и др. В България обучението по език е все още предимно инициатива на НПО и доброволци.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си