Министерството на образованието обмисля отлагането на някои национални изпити за ученици, стана ясно от думите на министър Красимир Вълчев, който даде интервю за БНР днес.
"Най-вероятно ще бъдат отложени част от изпитите – тези, които са по-рано, при възстановяване (на присъствения учебен процес) през май месец, дори в края на април”, каза той.
Към днешна дата е в сила заповедта на здравния министър за мерки с цел ограничаване на разпространението на коронавируса, с която занятията са неприсъствени до 12 април включително.
През месец май е насрочено националното външно оценяване за четвъртокласниците. На 27-и е НВО по български език и литература, на 28-и - по математика.
Вариантите за приключването на учебната година все още са няколко - занятията да се възстановят в началото на май, в края на май или през юни, каза още министърът на образованието.
По думите му удължаването на учебната година не е неизбежно, зависи колко ще продължат мерките, подчерта той в предаването "Преди всички". „Ако имаме 2-3 седмици накрая, няма нужда от удължаване. Някъде може би ще трябва повече часове да се вземат – например практики в професионалните гимназии.”
Голяма част от часовете от учебния план в момента се провеждат успешно в електронна среда, но има такива, които не могат да се проведат. На някои ще са необходими 5, на други - 10 или 15 дни, за да приключат учебната година - посочи той и увери, че за срочното и годишното оценяване ще са необходими няколко дни.
По данни на МОН 90% от учениците са обхванати от дистанционното обучение, както и 96 на сто от училищата.
„В момента не се поставят оценки. Учителите си отбелязват активността, ангажираността на учениците, това дали се справили с проекти, което ще се отрази по-нататък на оценяването им. Това мисля, че е разумното. Все пак всички скочихме в ситуация, се озовахме в ситуация, която беше неочаквана, непредвидена. Трябваше дозирано да направим крачките, в това число и с оценяването”, коментира просветният министър.
Всички излязоха извън коловоза, в който обикновено работят, посочи Вълчев.
На 27 март МОН обяви, че е създало Национална електронна библиотека на учителите. В това хранилище за електронно съдържание https://e-learn.mon.bg/ има възможност за публикуване и споделяне на авторски обучителни, дидактически и методически материали за работа в електронна среда – видеоуроци, обучителни програми, иновативни методики, тестове, филми, упражнения, занимателна педагогика, презентации и най-вече проекти, които са свързани със самостоятелност при изпълнението в електронна среда. Те може да са изработени самостоятелно или в екип, като е необходимо да съответстват на държавните образователни стандарти и на учебните програми.
Хранилището е и платформа за популяризиране на изследователска, ученическа работа, мотивиращи елементи, обратна връзка, групова и индивидуална работа, създаване и прилагане на умения и др.
Авторските материали ще се разпределят по класове, по тематични направления и по вид на материала – за обучение, за самоподготовка и за изпитване.
Учителите могат да споделят своите идеи за насърчаване и повишаване на интереса и ефектите от дистанционното обучение сега, а после, когато то ще се прилага в различни варианти на присъственото обучение в клас, при самоподготовката, преподаването на интегрирано знание, проектно-базираното обучение и др.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)